Nejdůležitější jsou samozřejmě lyže. Zejména skluznice je náchylná k oxidaci, ostatní části jsou velmi odolné a vydrží i bez péče několik let. Nejdříve lyže vyčistíme, zejména klistr má tendence dostat se na hrany i na vázání. Vše důkladně očistíme a skluzné plochy napustíme parafínem. Volba parafínu není tak důležitá a i názory často různí. Standardně se napouští lehce tvrdšími a lehce fluorovými parafíny (např. Swix LF6 či LF7). Parafín se neškrábe a zůstává jako ochranná vrstva na skluznici. Každý správný lyžař ví, že u klasických lyží se parafinuje pouze patka a špička, oxidace mazací komory je naopak vítaná.

Lyže se uloží do vaku, nebo zabalí do fólie, jak to vídáte s pečivem, a uloží se na temném, chladném a suchém místě. Sklep je ideální, na půdě obvykle bývá příliš horko. U turistických lyží se kompromisů neobávejte, Vaše nejlepší závodní lyže si ale jistě zaslouží trochu slušného zacházení.

U holí zkontrolujeme, zda není konstrukce nějak poškozená, jelikož jaro je ideální pro její případnou opravu či výměnu. Také zkontrolujte poutka a košíčky. Nejjednodušší je uložit hole vedle lyží.

Lyžařské boty vyžadují stejnou péči, jako kterékoliv jiné. Můžeme je opatrně vyčistit a impregnovat. Pro případné opravy je opět jarní období ideální čas.