Výborné podmínky

U hotelu Ski si prohlížím novou střelnici pro biatlon a sněhová děla chrlí umělý sníh. Opouštím stadión a lačně najíždím do zbrusu nové stopy směrem na Vlachovice. Rolba upravuje pruh, ve kterém jsou vyfrézovány dvojice stop pro oba směry. Páteční dopoledne je skoro jasné, byť větrné počasí. Nikde nikdo, jen nová stopa a v ní svištící lyže. Na některých úsecích je dokonce urolbován ještě další pruh pro bruslení a  tak střídám oba styly. V lesních úsecích jsou stromy obtěžkány sněhovou čepicí, prostě dokonalá „bílá pohádka“.

Nový obrázek
Foto Michal Bulička

Vlakem z Brna

Lyžařský den bez starostí umožňuje cestování vlakem. V Brně nasedám do spěšného vlaku Pernštejn, který v sobotu a v neděli doveze za hodinku a půl brněnské běžkaře až ke stopě, která začíná v Novém Městě hned u nádraží. Vlak projede půl Brna, cestou z hlavního nádraží přes Židenice. Lesnou, Královo Pole a Řečkovice sesbírá spoustu lyžařů a bez přesedání v Tišnově doveze na Vysočinu. Kromě N. Města lze dobře lyžovat v okolí Bystřice nad Pernštejnem nebo Žďáru nad Sázavou. Při cestování vlakem odpadají starosti s parkováním a místo řízení auta si můžete v klidu něco přečíst.

Nový obrázek
Nový obrázek
  Foto Michal Bulička

Upravování tratí

Region Novoměstska připravil v poslední době pro lyžaře četná zlepšení. Výborné značení tras oranžovými ukazateli, nepřetržité sledování počasí a hlavně skvěle upravované stopy. Jejich přehlednou mapku si můžete koupit v informačním středisku na náměstí v Novém Městě.

Nový obrázek
Foto Michal Bulička

Infoservis na webu

Přehledně jsou důležité informace zpracovány na webu http://lyzovani.nmnm.cz/. Dozvíte se o aktuální situaci na trasách, webová kamera vám udělá představu o počasí, kterou upřesní podrobné meteorologické údaje. Zájemci mohou požádat o zasílání novinek mailem.

Víkendové davy

Sobotní vyjížďka se od páteční lišila hlavně počtem lidí. Ve stopách bylo plno hlavně v blízkosti N. Města, postupně se lyžaři rozptýlili a bylo volněji. Zážitek z jízdy v precizních stopách kalil úsek mezi Fryšavou a Samotínem, který prohrnuli myslivci skoro až na asfalt. Asi 2 km úsek byl sice sjízdný, ale hrozilo poškrábání skluznice. Hospody praskaly ve švech a ouvertura sezóny se prostě zdařila.

Nový obrázek
Foto Michal Bulička

Stále výborné podmínky

Úterní výlet byl pro mě již třetím v pořadí a mít na kontě 20. listopadu tři dny na lyžích není určitě obvyklé. Lyžování ztěžoval silný vítr, který zavíval sněhem upravené stopy. Odpoledne se přidala mlha a tak to byl trochu boj s živly. Zvolil jsem osvědčenou trasu přes Tři Studně, Kadov, Fryšavu a Sklené. Lidí jsem potkal málo a sněhové podmínky byly stejně dobré jako o víkendu.

Chcete-li si užít běžkaření o samotě v opuštěných stopách udělejte si na Vysočinu výlet ve všední den a budete nadšeni.

Skol!

Tímto klasickým norským pozdravem zdravím okolní běžkaře a zatím mi slovem Skol nikdo neodpověděl. Tak doufám, že se to změní...

Autor je redaktorem časopisu SNOW, portálu o lyžování a snowboardingu SNOW.CZ a připravuje metodický časopis info@hudy

Nový obrázek
Nový obrázek

Foto Michal Bulička