"Teploty jsme měřili v pěti oblastech - například v Bedřichově nebo na ještědském hřebenu, ale také v údolích, kudy tečou řeky nebo potoky a někdy tam mrzne víc než na horách," dodal Vodrážka. Třeba u řeky Mohelky mezi Hodkovicemi a Sychrovem byla teplota až o dva stupně nižší než u tratí ve Vesci.
Pořadatelé vybírají lokality, odkud by technický sníh mohli do Vesce navážet nákladními vozy bez větších komplikací. Stříkali by ho na obrovské hromady již při prvních mrazech - tedy již v prosinci 2008. Šampionát se v Liberci uskuteční od 18. února do 1. března 2009.


V Německu umí pořadatelé lyžařských závodů umělý sníh zakonzervovat tak, aby jim vydržel od zimy přes léto až do další zimy. "Pojedeme k nim zjistit, jak to dělají. Přes rok dokážou údajně uchovat až 65 procent vyrobeného technického sněhu," podotkl Vodrážka.

Umělý sníh z "konzerváren" a ze zásobáren mimo Vesec by nestačil na pokrytí celých běžeckých tratí, sloužil by k pokrytí nejvíce postižených úseků. Pořadatelé ale věří, že za dva roky bude studenější zima než letos. Pokud by alespoň mrzlo, stačily by jim na technické zasněžení dvou běžeckých okruhů o celkové délce 7,5 kilometru necelé tři dny. Počítají na nich s vrstvou silnou alespoň 40 centimetrů. Během loňských testů dělali sníh již při teplotě minus jeden stupeň Celsia. V zimě 2008 až 2009 obklopí vesecký lyžařský areál přes 30 sněhových děl a tyčí.

Lyžařský areál ve Vesci leží na jihovýchodním okraji Liberce v nadmořské výšce zhruba 400 až 460 metrů. Není tam obvykle zdaleka tolik sněhu jako v mnohem chladnějším okolí Bedřichova, kde se s tratěmi pro MS původně počítalo. Vesec ale nakonec vyhrál díky výhodné poloze nedaleko od dálnice Liberec - Praha. Fanoušci mohou zaparkovat přímo na jejím okraji nebo na okolních parkovištích, zatímco do Bedřichova vedou z Liberce dvě strmé úzké silnice. Při sdruženářském sprintu se závodníci do Vesce od skokanských můstků na Ještědu přesunou mnohem rychleji než do Bedřichova.
Tratě ve Vesci vedou často stinnými místy a při oblevách by tam sníh tál mnohem pomaleji než na svazích, kam svítí slunce. "Ve Vesci ovšem fouká hodně vítr a ukázalo se, že tam máme při výrobě technického sněhu velké ztráty. Uletí ho asi 30 procent," uvedl Vodrážka.