Otázku, jak trénovat na kolečkových lyžích dostávám za zimu v pravidelných porcích. Není divu! Pro letní přípravu se jedná bezpochyby o výborný trénink, který však má svá omezení, které je třeba míti na vědomí.

Trénink techniky – zapomeňte!

Naučit se správnou techniku vyžaduje dostat těžiště až do krajních poloh. V případě, že toto přeženete, zažijete rychlé a blízké setkání se zemí. Jako gymnasti cvičí na žíněnkách, akrobati skáčou do bazénu, Vy toto prosím trénujte výhradně na sněhu! Také následný psychologický blok, provázející nepříjemný pád, Vás může brzdit po několik následujících sezón. Chrániče mohou následky zmírnit, spoléhat na ně ale nemůžete.

Trénink klasického stylu – zapomeňte!

Klasická technika na asfaltu má svá specifika. Nemáte stopu – máte problémy jet rovně. No a odraz má k tomu na sněhu dost daleko. Situace se dá sice „zkomplikovat“ bržděným kolečkem s částečným prokluzem, nebo přesunem kolečka dopředu, přesto trénink této techniky je jako učit se plavání na suchu. S velkou námahou natrénujete pohyby, důležitější cit však nikoliv. Klasiku lze doporučit opravdu jen lyžařům, kteří ji již po technické stránce ovládají velmi dobře.

Trénink kondice – ano!

Proti klasickému běhu bez lyží má tento typ tréninku výhodu v zapojení celého těla. Tepová frekvence letí rychle nahoru, anaerobní práh je blíž, než si myslíte. Protože je až na pár drobných technických aspektů lze pohyb velmi připodobnit běhu na lyžích, jedná se o nezbytný doplněk všech vrcholových lyžařů. Pro výkonnostní trénink jsou kolečkové lyže vynikající metoda.

Další výhody

  • Jezdit lze prakticky za každého počasí
  • Hole i boty lze využít zimní, rukavice cyklistické
  • Do kopce jedete příjemněji, než na bruslích
  • Výdrž kovových kolečkových lyží je značná, častěji měníte jen kolečka či ložiska

Další nevýhody

  • Boty v létě dost trpí zápachem, je dobré užívat starší
  • Bodce je třeba brousit, lze však pořídit speciální
  • Kolečka se mohou různě sjíždět, lyže potom zatáčení
  • Většina modelů nemá brzdy!
  • Díry na silnici a neplánované překážky Vám mohou značně znepříjemnit zážitek

Kolečkové brusle jako alternativa?

Protože je má dnes prakticky každý, jedná především v začátcích o velmi zajímavou volbu. Obecně je na občasné vyzkoušení si jízdy s holemi lze doporučit, ale pro častější trénování se moc nehodí. Jsou obvykle příliš rychlé a technické provedení některých pohybů svádí k čistě bruslařské technice.

Trénink na kolečkových lyžích má svá specifika. Vzhledem k vysokým technickým požadavkům a velmi riskantnímu tréninku techniky bych „hobíkům“ s klidným srdcem doporučil zaměřit se v letní přípravě raději na jiné sporty. Pro výkonnostní lyžaře je to však druh tréninku, který do přípravy nelze nezařadit.