Plavání Příjemná letní aktivita. Nepleťte si však plavání s koupáním. Pro smysluplný trénink, je třeba umět solidně některý z plaveckých způsobů, a také uplavat za tréninkovou jednotku alespoň 500 - 1000 metrů. Polehávání na pláži před a po tréninku je samozřejmě možné. Trénink očí při sledování sexuální vyspělosti okolních plavců na výkonnost také nemá vliv. Plavání zvyšuje vitální kapacitu plic a posiluje kardiovaskulární systém. Je také velmi vlídné k zátěži kloubů.

Běh (bez lyží) Přirozená a na vybavení nenáročná činnost. Běh je obvykle hlavní náplní letní přípravy všech závodníků. Slouží k přesunům na tréninky, z tréninků i k tréninku samotnému. Kombinováním různých délek a intenzit můžeme snadno připravit kardiovaskulární systém a svaly dolních končetin na vrcholovou zátěž v zimě. Běžci - začátečníci však často trpí na bolesti kloubů a šlach, které nejsou na zátěž zvyklé.

Kolo (horské i silniční) Jízda na kole je výborný trénink vůle (představte si protivítr a táhlé stoupání na Zlaté návrší), vytrvalosti a síly dolních končetin. Ne nadarmo jsou na laufech výborní cyklisté těžkým oříškem i pro poloprofesionální sportovce. Kovaní cyklisté jsou obvykle (naštěstí pro nás) na štíru s technikou a s rychlostí.

Posilovna - kardio Dnes populární kardio tréninky mají původ (alespoň částečně) v přípravě na běžecké lyžování. Kruhový provoz střídavě zatěžuje svalové partie a celková intenzita tréninku je mnohem vyšší, než posilování zaměřené na růst svalů. Kulturistu na běžkách podle stylu poznáte už z dálky, a proto klasické posilovací cviky nepřehánějte, jelikož svaly, které na běžkách nevyužijete vám dělají "jen" přirozenou přítěž. Silové dispozice uplatníte především při hromadných startech a napínavých závěrech. Posilovat lze snadno také venku s váhou vlastního těla, což bývá příjemnější než interiér posilovny.

In-line brusle Mnozí se mylně domnívají, že to je velmi podobné kolečkovým lyžím i běžeckému lyžování. Bohužel ortodoxní bruslaři na běžkách mají problém, protože postoj, odraz i skluz, pro laika stejný, se v podstatných detailech liší. Dovedeme-li se ovšem oprostit od honby za technickou dokonalostí, je bruslení dobrým doplňkem každého lyžaře.

Kolečkové lyže Chcete vypadat jako exot? Vezměte si kolečkové lyže na dovolenou do států jižní Evropy. Místní Vám budou nejspíš i hlasitě fandit. V naší i v sousedních zemích je však již sem tam se vyskutující lyžař v létě poměrně běžným jevem. Výborný doplněk každého běžkaře pro trénink kondice, dávejte ale pozor na pády!

Sjíždění řek Oblíbená to činnost v českých zemích působí blahodárně na vytrvalostní sílu horních končetin a trupu. Nepleťte si ovšem sjíždění a splouvání - splouvání posiluje pouze sval jaterní. Při aktivním pádlování 4-6 hodin denně budete mít několika dnech svaly nádherně vyrýsované. Pozor, po návratu se nemusíte v zrcadle poznat ani po oholení a umytí.

Míčové hry Nejen, že je to zábava, ale při středním a vyšším zatížení posilujete kardiovaskulární systém. Navíc cvičíte reakce, explozivní sílu a schopnost koncentrace. Opálení těla je příjemným bonusem. Hru je ovšem třeba hrát a potit se. Sledování hry z plochy hřiště, stejně jako role rozhodčího, se nepočítá.

Pěší turistika Delší chůze je prokázána jako účinná prevence mnoha civilizačních chorob. Organismu pomáhá posilovat kardiovaskulární systém. Turistiku lze provádět například po obchoďácích, hospodách, horách, rybnících, zámcích či hradech, nebo (zajištěných) horolezeckých cestách. Dle délky, velikosti baťohu, převýšení a zájmů si každý vybere to své.

Shrnutí Při pohledu na nabídku, která zdaleka není vyčerpávající, se nabízí zamyšlení, zda není jednodušší uvádět aktivity, které nám na běžkách nepomohou. Doufám, že článek poslouží jako inspirace pro dny letní pohody.