Solidní běžecké boty vám vydrží podle počtu naběhaných kilometrů jednu až dvě sezony. Přepočteno na kilometry, po uběhnutí zhruba 800 km začnou výrazně ztrácet na tlumících vlastnostech. Čím levnější modely jste zvolili, tím dříve počítejte s opotřebením. Pokud to s během myslíte vážně, ignorujte v obchodech boty pod 1 500 Kč, které by se vám rozpadly po uběhnutí několika desítek kilometrů. Nemusíte však volit ani druhý extrém, bota nad 3 500 Kč je spíše pro začátečníka s výraznou nadváhou nebo vysloveného snoba.

Na jaké otázky byste měli mít připravenu odpověď, než se na nákup běžeckých bot vydáte? Tou nejjednodušší bude asi povrch, po kterém budete převážně běhat. Terénní (krosové) boty jsou výrazně robustnější a tím i těžší, některé z nich jsou navíc vybaveny nepromokavou vrstvou. Pak jsou boty silniční, které vám vesměs umožní i vběhnout do lehčího terénu, a v některých obchodech narazíte na tretry určené na dráhu.

Zcela zásadní pro výběr bude vaše hmotnost. Pokud s během začínáte a máte nadváhu, sáhněte po vysoce odtlumených botách (CUSHIONING). Jsou sice dražší a zpravidla i těžší, avšak dopady v nich budou výrazně příjemnější. Lehčí běžci nebo ti, kteří mají již něco odběháno, mohou sáhnout po lehčích modelech. Ty jim kromě peněz ušetří i na energii (tlumivé boty ji totiž při dopadu výraznou měrou pohltí!) a přidají na rychlosti. Tyto boty byste měli volit, až s tréninkem pokročíte a na řadu přijdou tempa.

Asi vás v prodejně upoutají i levné a superlehké modely. Vězte, že jsou jen na závody, jejich životnost je malá a o pohodlí při běhu se u nich nedá moc mluvit.

Pokud zoufale studujete anglické nápisy NEUTRAL-CUSHIONED, STABILITY či MOTION CONTROL, vězte, že ty první byste měli zvolit pro střední a vysokou klenbu (jste takzvaní neutrálové až supinátoři), zatímco ty druhé a třetí volte tehdy, máte-li klenbu mírně či výrazně propadlou (jste mírní až výrazní pronátoři). Nejlépe to poznáte až po několika kilometrech běhu, takže neváhejte zajít do obchodů, kde váš krok natočí na video na běžeckém pásu. Tato část výběru bot zní velmi sofistikovaně, ale nezanedbávejte ji, nevhodně zvolená obuv by se projevila po naběhání několika desítek až stovek kilometrů nepříjemnými bolestmi po celém těle!

Chybu neuděláte, když si s sebou vezmete pár starších, opotřebovaných běžeckých bot. Podle nejvíce opotřebovaných partií podrážky zkušený prodavač pozná, jakou techniku běhu vyznáváte a podle toho vám zúží výběr těch nových.

Pamatujte si, že boty si zkoušíme spíše navečer, kdy je chodidlo nateklé. Imitujeme tak dlouhý běh, při kterém se chodidlo rovněž zvětšuje. Boty bychom měli vybírat o číslo větší, žádný z prstů nesmí narážet na špičku (po dlouhém běhu by se mohly nehty podlít krví a slézt!) a chodidlo v botě nesmí být ani příliš sevřené, ani se volně pohybovat.

Boty rozhodně nekupujte tam, kde obsluha nerozumí pojmu PRONACE a SUPINACE. Opatrní buďte i při nákupu v eshopech, jakkoliv jsou ceny na nich (zejména u těch zahraničních) výrazně níže než u kamenných prodejen. Výrobci bot mají tendenci experimentovat, takže ani dobrá zkušenost s několika generacemi vybraného modelu není zárukou, že ta nová vám opět sedne!

K dobře vybrané běžecké botě patří i vhodné technické běžecké ponožky. Ty mají zpravidla tenkou a prodyšnou konstrukci, jsou upleteny z odolných vláken (zpravidla větší podíl polyamidu) a mají v sobě hodně elastanu, aby ponožka precizně seděla na chodidle a neposouvala se při běhu, což je zásadní pro omezení třecích ploch na kůži a zamezení vzniku puchýřů.

Myslete i na regeneraci a aktivní posilování chodidla a klenby. Za pár desítek korun si kupte kulatého ježka z plastu, po kterém přejíždějte bosým chodidlem, čímž aktivujete ochablé svaly chodidla. Hitem posledních let jsou “boty”, které vám umožní běhat bosí. Je to skvělá zábava zejména na léto a současně i procvičení partií chodidla, které jsou při běhu v botách pasívní. Ale o tom více v časopise Běhej

Převzato z www.behej.com