„Lepší terény pro dlouhé tréninky, jaké jsme potřebovali, ve střední Evropě nenajdete,“ řekl bývalý mistr světa v běhu na 50 km z roku 2003. „Harusák jsme vybíhali, dál na Vlachovice, Tři studně a Jimramov se vydávali na kolečkových bězích až k šedesáti kilometrům. Pak jsme měli i závod na čtyřicet kiláků soupaž. K tomu hodně dlouhé běhy i jednu třicítku. Položili jsme hodně dobrý základ,“ vyprávěl dál Koukal, který se chystá se na svoji druhou dálkařskou sezonu. V ní by rád nejmíň navázal na premiérový triumf na Finlandia Hiihto v té první.

V týmu má teď i krále posledních dvou let Stanislava Řezáče. „Kdybych byl mladší, ocenil bych společnou přípravu ještě víc. Teď to má pro mě hlavní zlepšení – můžeme jít část společně, kdy to rychleji uteče a zároveň si jiné věci odtrénovat věci podle svého. Dělají nám důslednou kontrolu laktátu při těžkých trénincích, což sám nestíhám. Pomůže i další podpůrný servis okolo,“ povídá vítěz FIS Marathon Cupu 2012. Na bratrskou trojici z bývalé federace je doplňuje nejlepší slovenský běžec Martin Bajčičák.

Do prvního závodu nové sezony La Sgambeda v Livignu zbývá ještě víc než sto dní a lyžaři ze Skinfit teamu mají za sebou zhruba polovinu letního plánu. Začali cyklistikou v italském Caldaru a převážně kolečkovými lyžemi v domácí základně, rakouském Ramsau. Někteří členové realizačního týmu už zkoušeli materiál na sněhu v Norsku.

„Všechno jde tak, jak jsme si představovali. Kluci jsou v dobré formě a věříme, že nám i nadále vyjde počasí,“ prohlásil Marc Hager, šéf týmu. Za dva týdny už vyráží vyzkoušet sníh i materiál do sněhového tunelu v Durynském lese. „Získat pocit sněhu je velmi důležitý. Proto se na něj chceme dostat přes léto alespoň na pár dní každý měsíc. A Oberhof nabízí vynikající podmínky pro přípravu po všech stránkách,“ dodává sportovní ředitel týmu Manfred Hierschläger.

Řezáč, jemuž nevyhovují letní přechody z tepla do zimy, se vydává sám do Ramsau, kde využije týmové zázemí. Všechny pak čekají koncem srpna závody na kolečkových lyžích na Salzburgringu.

autor textu: Tomáš Nohejl