„Ambice mám vysoký, dostat se tam. Ale právě jsem dostala nějaký zánět nosohltanu, snad to vyléčím,“ říká 25letá blondýna z Janova nad Nisou. „Je tam trochu těžší střelnice s příjezdem do mírného kopečka. Ale není větrná. Když sprchne, mohou se projevit ostrý zatáčky,“ popisuje očekávané kulisy nadcházejícího souboje.

Z elitní osmičky českých žen budou chybět Veronika Vítková, která si jede vlastní letní program a pak také nejspíš nemocná Gabriela Soukalová. A jen pro úplnost, Tomešová byla v Ufě osmá před třemi lety na mistrovství Evropy v individuálním závodě.

Optimismus dává člence Vittore teamu zatím vydařená letní příprava v nové „béčkové“ tréninkové skupině Jiřího Holubce. „Opravdu si nemůžu stěžovat. Po loňské neúspěšné sezoně a neshodách jsem vyměnila trenéra. Jsme čtyři a tím je na nás i víc času. Celkový přístup mi dodal novou chuť do trénování,“ říká.

Pochvaluje si i účast na společném kempu s muži ve slovinské Pokljuce. „Viděli jsme, co dělají ti nejlepší, Šlésa a spol., byla to velká inspirace. Cítím se jistější než loni, když jsem měsíc vynechala vinou zranění a pak navíc nebyla v psychické pohodě. Ale ještě jsme nezávodili, to se teprve ukáže.“

Rozjížďka o čtyři místa pro světový pohár a čtyři na Evropský proběhne na posledním reprezentačním soustředění, opět v Pokljuce. „Ale počítám, že se v průběhu roku bude nominace měnit,“ dodává biatlonistka, která na svém sportu miluje právě napětí a nevyzpytatelnost do posledních okamžiků. Jednu jistotu však vidí dobře. Únorové mistrovství světa na domácích tratích v Novém Městě na Moravě. „Ano, to je velká výzva.“

Teď tedy míří zatím za letním vrcholem. Sama dosud dosáhla lepších výsledků právě v letním biatlonu, odkud má dvě bronzové medaile z mistrovství světa i Evropy. „Ale raději mám zimu,“ usmívá se.* „Obrovský rozdíl dělají kolečkové lyže. Tam je odraz v síle, není třeba cit pro sníh. Je to hezký se ukázat v létě, zkusit si střelbu v závodním vypětí, ale když se to nepovede, tak se z toho „nestřílí,“* porovnává.

Oporu jí dodává i zázemí Vittore teamu. „Byla jsem strašně ráda, že jsem mohla vyrazit na společnou akci s Nikolou Sudovou. Člověk zjistí, co někdo z jiného odvětví, že máme vlastně stejný problémy. I když, ona je už paní Někdo.“ Teď ještě čeká na výživový plán od specialisty Petra Havlíčka. „Pomohlo mi to hodně,“ připomíná studentka regenerace a výživy na Masarykově univerzitě v Brně. „Měla jsem problémy na soustředěních v režimu a složení stravy. Jsem pedant, moc jsem se v tom rejpala a kvůli tomu se dostala do sporů s minulým trenérem. Ale to už je za mnou,“ mávne rukou.