Takže postupně. Nabídku poslal Cesar Baena. Venezuelský běžec na lyžích, který se donedávna připravoval pod vedením trenérů z Jeseníka. Studoval ve švédské Moře, cílové zastávce Vasova běhu a má diplom Guinnessovy knihy rekordů za ujetí nejdelší vzdálenosti na kolečkových lyžích – putoval na nich ze Stockholmu až do Osla.

K naplnění olympijského snu ale potřebuje sbírat FIS body a ty z pátého kontinentu pro něj ležely relativně na dosah. Jenže potřeboval parťáka. „Znělo to lákavě, měl jsem volněji v přípravě a tak jsem vyrazil,“ říká Kožíšek na webu czech-ski.com.

A tak si zajel dva ANC Cupy, zdejší kontinentální poháry na úrovni evropského Slavic Cupu nebo Alpen Cupu. Včetně konkurence, neboť u protinožců se ukázal silný ruský výběr, Švédové, Japonci, Kanaďani, Estonci, pravidelně tu trénuje Polka Kowalczyková nebo biatlonistka Kuzminová.

V australském Fall Creek byl čtvrtý ve sprintu. .* „Vedl jsem, ale pak se vyrojili Rusáci a přejeli mě,“* popisuje. Na Novém Zélandu na Snow Farm vypadl Kožíšek ve sprintu ve čtvrtfinále, na desítce skončil čtvrtý.

Jaká byla lyžovačka?* „Počasí se lámalo od 1500 metrů nahoru. Teploty kolem nuly, pěkný sníh, jeden den v Austrálii dokonce napadlo asi třicet čísel, nádherné poježdění. Normální zima,“* vypráví.* „Odjel jsem pár tréninků, ale nijak jsem to nehonil,“* dodává. Proto ani nezůstal na známý Kangaroo Hoppet, dálkový závod Worldloppetu, kde loni vyhrál Petr Novák. Letos tak tady slavil Rus Alexander Legkov.

Jeho venezuelský „svěřenec“ byl spokojený, body vyjel a – zažil i dobrodružství. „Cestou z letiště v Austrálii v noci spadl strom přes silnici a museli jsme nocovat v autě,“ vykládá Kožíšek. Vzhledem k potížím s výbavou pak navlékl Baenu do české reprezentační kombinézy. Spolu si pak prohlédli Queenstown, okolí jezera Wanaka nebo Melbourne.

Teď už zase „gumuje“ tradiční tratě na Stezce Lukáše Bauera a v Oberwiesenthalu.