Jak se obléci na kolečkové lyže? Spousta lidí si řekne: „co na tom je, stačí se podívat na fotky profíků a je jasno“. Ono to ale tak jasné být nemusí. Začněme rovnou u detailu, který může leckomu uniknout a tím jsou rukavice. Rukavice jsou na kolečkových lyžích velice důležitou a zároveň opomíjenou součástí oblečení. Přece proč si brát rukavice, když je teplo? Na kolečkových lyžích občas spadne každý - profík jednou za rok, začátečník jednou za měsíc. Ale všichni bez výjimky budou mít tendenci „tam strčit ruce“. A odřené dlaně s prsty patří mezi ty nepříjemnější zranění. Copak odřené koleno nebo bok, s tím se dá bez problému trénovat, ale s odřenými dlaněmi to dost dobře nejde. Navíc i hojení dlaní a prstů trvá déle. Slabé rukavice nejsou ani v horku na obtíž, a když budou prstové, tak ochrání bříška prstů i před puchýři.

Další oblečení je vhodné zvolit podle počasí. V létě se obvykle vozí elastické šortky a třičko nejlépe z funkčního materiálu. Když fouká nebo je chladněji, přijde vhod vestička a místo šortek tříčtvťáky. No a když je zima, tak stejně jako na běžky - lehký set spodního prádla a kombinéza s vestou. Nezbytným doplňkem je pak ledvinka s rezervoárem na pití, stejná jaká se používá v zimě.

Speciální kapitola pak patří ochranným pomůckám. Kdo jede poprvé, měl by rozhodně použít chrániče kolen, loktů a helmu. Je potřeba mít na paměti, že ochranné pomůcky nejsou všemocné a na první jízdu bychom rozhodně doporučili vzít si raději starší oblečení. Ten kdo na kolečkových lyžích už něco najezdil, nejlépe sám posoudí, jakou míru ochrany potřebuje vzhledem ke svým schopnostem a také místu kde trénuje.

Na závěr snad již jen krátká zmínka o obuvi. I když výrobce Alpina má speciální nezateplený model určený pro kolečkové lyže, většina sportovců používá stejnou obuv, s jakou jezdí na sněhu. Kdo má ve skříni starší pár schovaný podle hesla „třeba se ještě budou hodit“, pak kolce jsou pro ně to pravé. Při případném pádu se boty o asfalt obvykle odřou a je škoda si zničit vrcholný model, se kterým budeme jezdit v zimě. Shrnu-li to, existují speciální doplňky a verze oblečení, určené na kolečkové lyže. Do začátků si však vystačíte i s již nepoužívaným vybavením na zimu, případně doplněné vybavením na kolo či brusle. Nepodceňujte ochranu především v začátcích a nezapomeňte si s sebou také vzít dostatek tekutin.