„Máme za sebou hodně, ale opravdu hodně tvrdé soustředění. Přesně takové, jaké jsem si představoval,“ pochvaluje si reprezentační kouč Miroslav Petrásek na webu czech-ski.com. Po čtyřech letech se vrátil domů na Boží Dar. A tam patnáct dní dřel své svěřence, k nimž se připojili i Němci ze sousedního Oberwiesenthalu v čele s Reicheltem.

V německém středisku přestavěli dráhy na kolečkové lyže, namísto nudné pětikilometrové roviny kopírují takřka celé členité lyžařské tratě. „Chodili jsme tam i do posilovny,“ dodává trenér. Tým bydlel v božídarských Apartmánech 86, kde využíval balneoterapii v bazénu a měl i vlastního kuchaře. „Kluci měli pořád nachystáno. Navíc počasí bylo nádherný, tratě na Jahodovce posekaný a připravený,“ líčí kouč s nadšením.

Pokazily mu ho jen zdravotní trable. Nejprve si Lukáš Bauer přivodil svalové zranění a opustil tým, aby se léčil u moře. Pak nemoc zastavila Jiřího Magála, který se chystal na mistrovství světa v běhu do vrchu do Itálie a na běžeckou část věhlasných štafet Dolomitenlauf.

Vydrželo tedy jen kvarteto a – jedna žena. Eva Nývltová odtrénovala poctivě a i to odloučení mezi samými chlapy nesla statečně,“ chválí novou členku společného elitního národního týmu.

I ona se už těší na startovní číslo. Zítra už v 10 hodin začne ve Vesci závod škol na koloběžkách a kolečkových lyžích. Jeho vítězové se pak objeví i v podvečerním programu na Soukenném náměstí u obchodního centra Ještěd. Tam se od 17 hodin ukáží kompletní reprezentační výběry od olympijských nadějí až po áčko na kolečkových lyžích, běžci i sdruženáři.

Mezitím se představí významné liberecké akce nadcházející zimy – mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování, Světový pohár v běhu na lyžích i mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově 2014.

Show doplní souboj skokanů na lyžích s ligovými volejbalisty o překonání laťky skokem z místa, fotbalisté by měli ukázat mistrovský pohár. Autogramiádu podstoupí olympijští medailisté z Londýna, zahrají kapely. „Věřím, že si to lidi užijí a pak nám přijdou fandit i v zimě,“ vábí Čestmír Skrbek, sportovní ředitel běžeckého úseku Svazu lyžařů.

„Přál bych si, aby si to lidem líbilo a nikdo se nezranil,“ souhlasí trenér Petrásek. Běžci nastoupí ve dvojicích JakšKožíšek, RazýmHoryna, NývltováGrohová proti sdruženářům a juniorům.

A jak vidí šance v mistrovských soubojích? „Martin Jakš by měl být lídrem. Na kolečkových lyžích by ho měl prohánět Kožíšek, běžecky asi spíš Horyna. Po výborné přípravě na Božím Daru věřím Martinovi, že by mohl v nedělním běhu dokonce překonat traťový rekord,“ tvrdí kouč.