„Potýkají se s podobnými problémy jako my při přechodu juniorů mezi dospělé. Ale probíhá to tam v jiných dimenzích, počtu lidí, množství připravených tratí, středisek a podobně,“ postřehl reprezentační kouč Miroslav Petrásek. „Pro naši širší trenérskou základnu tady zazněla určitě řada podnětných a zajímavých věcí.“

Ano, jistě, Norové a spol. stráví díky klimatickým podmínkám na sněhu přece jen víc dní než Češi. Ale například vůbec nemají celostátní žákovské závody, aby předčasně neakcelerovali přehnané ambice.

„Zato junioři už mají každý měsíc společný zhruba týdenní kemp, vedený profesionály. Ale ani oni vůbec nejezdí za vysokohorskou přípravou,“ vypráví Opočenský, který studoval rok na sportovní univerzitě v Norsku, trénoval tam a na loňském mistrovství světa v Oslu pracoval jako dobrovolník.

Naopak i v mládežnických klubech si až 70% nákladů hradí norští lyžaři sami, což v Česku činí jen 19%. Jako doplňkový sport hraje víc než polovina tamějších lyžařů přes léto fotbal, což některým vydrží i v dospělosti – viz mladší Tomas Northug a vlastně i jeho hvězdný bratr Petter. „Hlavně v mládí je velmi důležitá všestrannost,“ říká Sjur-Ole Svarstad, ústřední trenér norského výběru do 23 let.

A jak vypadá početně skladba reprezentačních výběrů Norska pro nadcházející sezonu? Dospělí 14 mužů + 10 žen (z toho 6 + 4 specialisti sprinteři). Naděje 5 + 5, junioři 6 + 4. „Rádi bychom do budoucna s vámi prohloubili spolupráci,“ loučil se Per Nymoen, který na norském svazu zajišťuje vzdělávání trenérů.

Švédská kapacita Hans-Christian Holmberg z olympijského centra v Östersundu hovořila o struktuře přípravy mladých lyžařů. Po pečlivém výběru se ti nejlepší i z jižních částí země stěhují na sportovní gymnázia k severu. Tam se připravují pod vedením specialistů, ale i nadále závodí za své domácí kluby.

Na semináři vystoupili i čeští odborníci, například MUDr. Miroslava Plchová, která byla u počátků kariéry Kateřiny Neumannové, elitní servismani Jan Pešina a Vít Fousek nebo známý kondiční trenér Aleš Kaplan, který hovořil o významu všeobecné atletické přípravy pro lyžaře.

Tomáš Nohejl