Na dvou okruzích (4 km dole a 6 km) tu potkávají půlku lyžařského světa – jezdí tady Polka Kowalczyková, Němec Teichmann, český laufař Řezáč, ale i Korejci nebo maďarští biatlonisti.

Víc sněhu v létě, rychlost až později

„Dachstein se mi líbí, když je hezky a teď nám to vyšlo super,“ pochvaluje si Dušan Kožíšek.* „Lyžovat se tu dalo úplně ideálně,“* dodal Jiří Magál. „Připadlo, takže už můžeme jezdit na nových lyžích,“ těší Ondřeje Horynu.

Jenom lídr týmu Lukáš Bauer, který tu teď strávil sedmnáct dní, už na konci trošku brblal. Však zároveň už veterán družstva tady za celou kariéru prožil víc než rok života… „Vysokohorské soustředění na ledovci je stabilní součást přípravy podzimu. Trávím tu každoročně dva kempy. Na začátku je to docela dobrý, ale po třech dnech mě to už nebaví a vždycky jsem rád, když to tady přežiju. Podařilo se mi ale vše, co jsem si naplánoval. Chybělo jen trošku víc prašánku. Ale teď jsou dobré podmínky ve Skandinávii, kam odlítáme druhého listopadu, tak si to snad vynahradím,“ vysvětloval na webu czech-ski.com

Trenér Miroslav Petrásek vystavěl letní program odlišně od posledních let. „Chtěl jsem být víckrát na sněhu, proto jsme celkem třikrát trénovali v Ramsau a jednou v tunelu v Oberhofu. Dříve jsme na ledovcích jezdili hodně těžký tréninky, letos jsem to zkusil udělat víc na objem a sílu. Zrychlovat budeme až teď v Muoniu před světovými poháry. Hlavní cíl nás čeká až v únoru na mistrovství světa, proto tahle změna.“

Růže kvete v trní, druhý kouč je mladý jako závodníci

Elitní sestavu teď tvoří společně šest mužů a jedna žena, podobně osamocená bývala před časem Kamila Rajdlová v liberecké Dukle. Teď tedy Eva Vrabcová-Nývltová absolvuje od srpna komplet přípravu s chlapci a nemůže si to vynachválit. „Trénuje se víc na soustředěních, pak méně doma. Dřív spíš pořád stejně, taky jsem každý rok střídala trenéry,“ říká.

A jak se cítí „růže v trní“? „Je to něco jiného než s holkami, ale nestěžuji si. Jsou na mě hodní, dělají si ze mě sice občas srandu, ale v dobrém,“ usmívá se.

Její reprezentační přípravu má na starost v koordinaci s osobním trenérem Ladislavem Šlofarem nový druhý kouč národního týmu Zbyněk Valoušek. Ten na jaře vystřídal Václava Korunku, který vede béčko a juniory.* „Mám z té pozice respekt. Ale s kluky vycházím. Míra je hlavní trenér a já dostanu přidělenou práci, na severu se domluvíme i se servisním týmem, kdo a jak bude testovat,“* říká 28letý bývalý mládežnický trenér Dukly Liberec. Zaměřuje se i na vedení sprintera Kožíška, s nímž ještě nedávno společně závodil.

Kompletní reprezentační výběry zvládly i dlouhý fotoden. Nejprve studiové portréty s reflektory ve všech druzích oblečení. Pak sólové i skupinové foto na sněhu a ještě za volanty volkswagenů, které je budou celou zimu vozit. „Všichni byli vzorní, někteří jako Dušan (Kožíšek) si to vyloženě užívali,“ usmíval se Michal Georgiev, šéf liberecké Dukly, hlavní zaměstnavatel většiny lyžařů.

Cíle postupně, nejlíp všechny

S nadcházející zimou se už začíná přemýšlet o konkrétních cílech. „Nerad bych to zakřiknul, příprava byla slušná a mělo by to jít i v zimě,“ řekl Martin Jakš. „Prvním cílem je únorové mistrovství světa, který závod, to se uvidí podle aktuální formy. Pak lednová Tour de ski, mělo by se dát zvládnout oboje. Pokud vyjde Tour, dá nasbírat hodně bodů i do celkového světového poháru. Kdyby to takhle všechno postupně vyšlo, bylo by to skvělý,“ usmíval se. „Lukáš sice vynechal předposlední ledovec. Ale podle toho, co jsem viděl teď, jak tady odtrénoval, už od prvních světových pohárů bude v pořádku,“ odmítl trenér Petrásek obavy z nucené pauzy v létě zraněného Bauera.

A další? Magála srazila na víc než na měsíc nemoc. Potřebuje aspoň dva měsíce souvislého tréninku, proto cílí hlavně k šampionátu. Pouze Kožíšek se jasně koncentruje na sprinty, jako jediný má jet v prosinci i do Kanady.* „Měl bych se zaměřit víc na distance, ale zvládat i sprinty. Vrcholem bude mistrovství světa, trenér chce i Tour de ski, já bych se rád ukázal i v Liberci na světovém poháru,“* říká Aleš Razým.

A co předvede bronzová olympijská štafeta? K jasným Bauerovi a Jakšovi mají šanci postavit se ostatní. „Snad budeme do štafety dost rychlí všichni, bude tlačenice a zajedeme ji dobře. Zkrácení tratí na 7,5 km bude pro mě možná výhoda. Pro mě ale ještě možná zajímavější i sprint dvojic,“ dodává Razým.

Ondřej Horyna touží po prvních bodech ve světovém poháru. „Aspoň dvakrát… Jsem kompaktní závodník, preferuju bruslení, tam si věřím víc, ale jet můžu sprint i distance.“