Za pár dní se vydají k tradiční závěrečné přípravě na sever, tentokrát do finského Muonia. Tam podstoupí i testovací závody FIS.

„Nejdůležitější je pro nás šampionát, kde bychom rádi navázali na úspěšné výsledky minulých let, napravili nevyvedené poslední výsledky štafety a taky si zajistili nominaci pro olympiádu do Soči,“ uvedl na tiskové konferenci v pražském hotelu Park Inn. Úspěšné označil vzápětí každé umístění do pátého místa, pak pohlédl na vedle sedící hlavní hvězdu Lukáše Bauera a dodal:* „Ano, chtěli bychom i medaili.“*

Bauer doléčil únavovou zlomeninu paty z konce sezony, v létě však měl natržený sval. Trénuje však poctivě, ale zůstává realistou. „Musím ještě dávat pozor, ale na lyžích mi to nevadí. Na začátku nechám asi slávu ostatním a doufám, že se k nim brzy přidám. Poprvé nenastupuju s tím, jak chci jezdit ve světových pohárech. Jsem si vědom problémů a trvalo delší dobu, než se to dalo do pořádku,“ prohlásil zkušený 35letý borec.

Petrásek si pochvaluje fungování nového realizačního týmu. Podle šéfa realizačního týmu Lukáše Sachra se chystá spolupráce se slovenskými servismany Martina Bajčičáka. „Sladíme si vysílačky,“ usmál se.

Petrásek zvládl i přijetí ženského elementu v podobě Evy Vrabcové-Nývltové. „Neplechu to žádnou nedělá. Měl jsem ze začátku strach, ale absolvuje většinu tréninků s kluky, i když ne vše ve stejné rychlosti,“ řekl.

V Gällivare budou startovat čtyři muži, Razým má vyjeté místo na jméno a Vrabcová-Nývltová, jejíž manžel Martin doplňuje servisní tým. „Bude se starat o moje lyže. A o mě,“ připomenula lyžařka. Na Ruka Triple pak může nastoupit kompletní tým 6+1. Kanadské sprinty v Canmore pojede jen Kožíšek.

Nejblíže na světovou scénu má z béčka Karolína Grohová v týmovém sprintu. „Pokud zajedou s Evou v Liberci do desátého, dvanáctého místa, mohly by odjet na mistrovství světa,“ dodal Petrásek. Na šanci čekají ještě sprinteři Daniel Máka, Jan Bartoň i nadějná Petra Nováková, která doléčila zranění.

A v jaké sestavě by se měla štafeta pokusit navázat na olympijský bronz z Vancouveru? „Lukáš (Bauer), Martin (Jakš) a Jirka (Magál). O čtvrté místo by si to měla rozdat zbylá trojice (Razým, Horyna, Kožíšek),“ očekává kouč. Šanci má i nedávný finišman Martin Koukal, který se bude druhou sezonu věnovat naplno laufům. „Pokud bude cítit, že na to má, řekne mi. A pokud pak ostatní kluky porazí, může jet.“

Jako šéfka mládežnických týmů se představila Petra Frühaufová, manželka bývalého trenéra Kateřiny Neumannové. Ten se k vrcholovému lyžování vrátit nehodlá, zůstává věrný svým šumavským hvozdům. U reprezentace však už od loňska působí jako servisman jejich syn Petr.

Vtipně i optimisticky naladěné setkání s médií si pochvalovaly i partneři běžeckého úseku. „Byla jsem na sportovní tiskovce poprvé a přesně takhle se mi to líbilo. Méně oficiální tón ke sportu přece patří,“ řekla Renata Čapková z úseku PR a marketinku České podnikatelské pojišťovny.