Jan Weisshäutel byl hybatelem českého lyžování, aktivně reprezentoval ČR, aby se později přesunul do lyžařského byznysu, kde se pohyboval ve vícero rolích. Po celý život byl aktivním lyžařem a objížděl laufy po celém světě. Byl snad všude, kde se dělo něco významného – aby inspiroval a přidal ruku k dílu. I proto jsem si dovolil titulek první muž běžeckého lyžování - sám jsem ho tak vnímal. Mám pocit, že svět běžek bez něj už nikdy nebude tím, co byl dříve.

Honzo! Zdravíme do lyžařského nebe!

PaedDr. Jan Weisshäutel, nar. 12. 11. 1943: bývalý český reprezentant v běhu na lyžích, trenér, servisman, první manažer Kateřiny Neumannové, ředitel firmy Sprint, s.r.o., zástupce firmy Swix, zakladatel Klubu KAK, nadšený lyžař a především všemožný podporovatel českého běhu na lyžích. (Zdroj: SLČR)


tisková zpráva SL obdržená dnes v 19:41

informace pro média

Zemřel Jan Weisshäutel

Možná ještě v mlze a vánici v lesích a na pláních okolo milovaného Holmenkollenu zahlédnete jeho ducha. Živou postavu v plné formě a s úsměvem na tváři už nikdy. Jan Weisshäutel, významná osobnost českého běhu na lyžích, zemřel včera po krátké těžké nemoci přesně týden před 69. narozeninami.

Bývalý závodník, později trenér, manažer, obchodník, stále podporovatel českého lyžování. A především srdcař, co měl rád lyže a hory.

„Celý život pomáhal lyžování,“ vzpomíná na něj Stanislav Henych, držitel stříbrné medaile v běhu na lyžích z mistrovství světa ve Falunu 1974. Právě tam patřil Weisshäutel mezi nejlepší členy jeho servismanského týmu.

Díky jeho nasazení se vydala začátkem devadesátých let minulého století na svoji zlatou cestu Kateřina Neumannová. „Stál zásadně u začátku mé kariéry. Postaral se o to, že jsem se mohla začít připravovat sama s trenérem Frühaufem mimo družstvo. A taky mě přivedl k lyžím madshuskám, na nichž jsem jezdila patnáct let. Ale hlavně zůstal napořád kamarádem. Ani nemůžu říct, jak mi bude chybět,“ uvedla zdrceně pro web czech-ski.com. V posledních sezonách stál u zrodu Patria Direct teamu, ušitého na míru dálkaři Stanislavu Řezáčovi. Ještě v lednu s ním odjel estonský Tartu maraton. Cestoval po golfových hřištích po světě. A nadále řídil svoji firmu Sprint, která na český trh začala vozit kvalitní lyžařský materiál norských značek Madshus, Swix a dalších.

Dříve působil také jako učitel tělocviku na lékařské fakultě UK a založil zde Klub společenského lyžování…

Všude, kde se objevil, šířil dobrou náladu a pozitivní pohled na svět.

Bude nám scházet. Čest, anebo spíš Skol! jeho památce.

Tomáš Nohejl, tonohejl@gmail.com