Equipe 10 Classic Warm, Equipe 10 Classic Cold

I ti nejlepší závodníci stále hledají lyži, která bude ještě rychlejší, poskytne silnější odraz a při skluzu nezbrzdí. Nová S-Lab Equipe 10 Classic proto přináší technologie, které k těmto cílům dopomohou. Nový vyvážený průhyb, který při odrazu aktivuje celou odrazovou zónu, nízký profil a boční krojení testované pro nejrychlejší skluz. Ultralehké jádro Nomex, skluznice G5 Zeolit, která výborně drží vosk a odpuzuje vodu. A k tomu stavba vždy aplikovaná na konkrétní podmínky tak, aby lyže podala nejlepší výkon právě při daných sněhových a teplotních podmínkách. To jsou základní stavební kameny řady Equipe 10. Konkrétně třeba lyže do teplých podmínek (warm) používá karbonové vrstvy, naopak ta do zimy pracuje více se dřevem, které lépe rozděluje tlak na podložku (například snižuje tlak na koncích lyží kvůli ostrým sněhovým krystalům). Elitní závodníci vyžadují i speciální lyže na podmínky kolem nuly, kde klesá účinnost stoupacích vosků, a stejně tak i na nový měkký sníh. Všechny tyto varianty v sobě Salomon Equipe 10 nabízí.
„Samotná flexe lyže nestačí dostatečně reagovat na různorodé podmínky, se kterými se lyžaři setkávají,“ vysvětluje Alexander Haas, manažer vývoje běžeckých lyží. „Empiricky jsme zjistili, že v teplých podmínkách fungují lépe prototypy s karbonem, a naopak v zimě ty se dřevem. Proto dnes můžeme s jistotou předem říci, která lyže bude vhodná na kteroukoli konkrétní situaci.“

S-Lab Classic Boot / RC Carbon Boot

Všichni lyžaři běžci, kteří sledují výkon, se u svých bot zaměřují zejména na dvě základní složky: komfort a přenos sil. Salomon to ví, proto vyvinul v úzké spolupráci s elitními sportovci z celého světa botu S-Lab. Pro pohodlné usazení nohy používá vlastní tvarovatelné vložky, doplňuje je speciální patní pásek, který zajistí chodidlo pevně na svém místě, aby pracovalo tak, jak má. Koncentrace na přenos sil vygenerovala Salomonu mnoho patentovaných řešení, které jsou vtěleny právě do bot řady S-Lab.
Hlavním z nich je podešev s označením RS17. Speciální výztuhy i systém uchycení jsou konstruovány tak, aby přenášely síly efektivně a přímo, což v praxi znamená účinnější odraz a rychlejší akceleraci. Výztuhy na přední části boty zvyšují její stabilitu a zlepšují pocit kontaktu s lyžemi. 3D karbonové šasi a karbonová podložka pod nohou minimalizují hmotnost boty, přičemž nekompromisně zajišťují torzní tuhost podešve tak, aby rychle a optimálně navracela energii v každém kroku.
Novinkou pro rok 2012 je facelift, kterým prošla jak S-Lab Classic, tak RC Carbon. Jedna z designově nejjednodušších bot loňského Světového poháru, S-Lab Classic, si získala neobvyklý ohlas, pro rok 2012 se proto do téže designové rodiny dostaly i další dva modely S-Lab Classic a RC Carbon. Jsou nezaměnitelné, a proto zajišťují publicitu. Eloise Bernard, manažer Salomonu zodpovědný právě za lyžařské boty pro běžce, vysvětluje: „S-Lab Classic je bota, kterou prakticky každý sportovec musí mít rád. Vysoký komfort a výkon jsou ve sportu již běžně vyžadovaným standardem a naše boty tyto požadavky vždy ctily. Proto jsme do sezóny 2012–13 nemuseli dělat příliš konstrukčních změn. Ale mnoho závodníků, zejména ti se širšími chodidly, používají stále model RC Carbon. Chceme, aby i oni měli boty, které samy řeknou, s kým mají diváci tu čest.“ Sledujte schválně v této sezoně stupně vítězů, jsme si jisti, že Salomon S-Lab Classic a RC Carbon Classic půjdou jen těžko přehlédnout.

SNS Propulse RC & Propulse RC2 – nejlehčí vázání na světě!

Aby byl celý systém bota-lyže funkční, musí být maximálně vychytaný i jejich mezičlánek – vázání. Co se po něm chce? Aby optimálně přenášelo lyžařovy síly, přispívalo ke stabilitě jezdce a zároveň bylo „citlivé“ na jemné impulsy. A nakonec aby bylo lehké a minimalizovalo silové nároky na lyžaře. Vázání Propuls to zajišťuje svou unikátní konstrukcí, která staví na otočné ose umístěné 17 milimetrů od kraje podešve. Eloise Bernard vysvětluje: „Testovali jsme vázání s mnohými sportovci dlouhé měsíce. Zatímco oni původně chtěli redukovat hmotnost za každou cenu, přišli jsme na to, že stabilita a přenos sil na lyže hrají ještě důležitější roli. Jsme samozřejmě velmi rádi, že máme nejlehčí vázání na světě, ale jsme ještě radši, že vázání Propuls zlepšilo další a důležitější funkční charakteristiky. Vázání RC a RC2 byly okamžitě přijaty všemi sportovci, kteří si je jednou vyzkoušeli.“


www.amersport.cz