Co jsme testovali? Zaměřili jsme se na nejdůležitější parametry u závodních holí: tuhost a hmotnost. Hmotnost jsme měřili pomocí digitální váhy s přesností na jeden gram. Dělali jsme 5 měření a hodnoty průměrovali. Tuhost jsme odhadovali metodou měření frekvence vlastních kmitů. Čím vyšší je frekvence tím tužší je hůl. Měřili jsme vždy dva typy najednou a tím získali pořadí. Další posuzovanou hodnotou byla pocitová tuhost, která byla posuzovaná při jízdě.

Test jistě není vyčerpávající, chybí Swix, který je významných hráčem v oblasti holí a dále některé nejnovější modely. I přesto věříme, že test holí bude dobrou pomůckou při výběru materiálu na nadcházející sezónu.One Way Diamond 10 Storm (2011)

Finská progresivní značka charakteristická provokativním marketingem. V oblasti holí se jedná o tradičního výrobce. Jejich hole jsou někdy přirovnávány k Formuli 1, extrémně tuhé a lehké. Podle některých referencí jsou ovšem náchylnější ke zlomení než výrobky konkurence.


A jak obstály v testu? S tuhostí i hmotností se zařadily skutečně na špičku. Jsou ovšem o něco dražší, cena na trhu se pohybuje kolem 4 500 Kč.Exel World Cup (2010)

Finská značka Exel se zabývá výrobou trekových holí a florbalových hokejek. V oblasti běžeckého lyžování se od roku 2011 již nepohybuje. Stále se ovšem na trhu dají sehnat hole řady World Cup.


V testu se Exelky hmotností zařadily těsně za One Way. Tuhost je ovšem horší a v rámci našeho tetu průměrná (ovšem nezapomeňme že jsme v kategorii top holí a všechny testované hole jsou tuhostně výrazně dál než karbonové sportovní modely). Hole se dají sehnat ve výprodejích za velmi výhodnou cenu. V poměru cena/výkon výhodná koupě.

Rex Wizard XT-60 (2011)

Méně známá značka z Finska, produkující parafíny, rukavice a kvalitní hole za slušnou cenu. Hůl samotná se hmotnostně i tuhostně se řadí na špičku. Jediné co lze Rexkám vytknout jsou poutka, která jsou zralá na výměnu. Jsou těžká a celkové provedení neodpovídá kvalitě zbytku. Hole Rex XT-60 se dají sehnat za cenu kolem 3000 Kč což je řadí v poměru cena výkon na čelní místa.
Exel World Cup (2009)

Starší model finského výrobce s výrazně jinými vlastnostmi než hole z roku 2010.


Tuhostně je tato hůl na špičce, hmotnost ovšem výrazně zaostává. Opět platí, jako u předchozího modelu značky Exel, že hůl se již nevyrábí a je možné jí sehnat za výhodnou cenu.

Leki Super Shark (2010)

Hole německé provenience s vycvakávacím poutkem, které svým zpracováním patřilo k nejkvalitnějším. Jak obstály v testu?


Hmotnostně patří k průměru, jedná se ovšem o nejměkčí hole v testu. Cena je pod 4000 Kč, což u top modelu značky není špatné.

KV+ CH-1

Švýcarský výrobce jehož vrcholný model okamžitě upoutá výraznou zelenou barvou. I přesto že se nejedná o tradiční značku, dokázala si v krátké době vybudovat pevnou pozici ve světovém poháru.


CH-1 jsou tvrdé hole, bohužel jsou ovšem o něco těžší. Celkově velmi povedená hůl s cenou přes 4000 Kč.

Madshus HM 2010

Hole norského výrobce byly ve všech směrech průměrné. Hole mají masivnější poutko, které nemusí padnout každému.


Podle aktuálních výsledků hledání se již na našem trhu nevyskytují a byly nahrazeny modelem UHM.

Výsledky a závěr

V tabulce jsou vidět výsledky pro jednotlivé testované modely. Tuhost je vyjádřena stupnicé od jedné do pěti, hole s pěti body jsou nejtužší a hole s 1 bodem nejpružnější. Zajímavé je, že měřená tuhost je v rozmezí od 1-5, zatímco tuhost pocitová je ve škále 2-4. Z toho vyplývá, jemné rozdíly v tuhosti nejdou mnohdy vůbec rozpoznat. Skutečně po několika minutách jízdy člověk přestane rozdíly v tuhosti vnímat. Jiné to je u hmotnosti, rozdíly mezi hmotnostmi jsou znát i po delší době jízdy. Důležité je podotknout, že všechny modely se vyskytovaly nebo vyskytují mezi vrcholovými závodníky. Z toho vyplývá, že i horší hole pravděpodobně nejsou limitující z hlediska výkonu v závodě.
Zajímavým zjištěním, které vyplynulo při měření bylo, že nezanedbatelnou roli hraje hmotnost madel s poutky, jednotlivé typy se liší i v desítkách gramů což vzhledem k celkovým hmotnostem holí není zanedbatelné. Výměnou madel s poutkem tedy můžeme hůl posunout do jiného hmotnostní kategorie, na druhou stranu rozhodujícím faktorem při výběru poutek by mělo být, jak padnou do ruky.

Značka/název

rok

hmotnost
(g)

tuhost měřená
(pořadí)

tuhost pocitová

délka
(cm)

orientační cena

One Way DS 10

2012

295

4

4

156,5

4 500 Kč

Exel World Cup (oranžovo-bílá)

2010

300

3

3

157,0

3 000 Kč

Rex Wizard XT-60

2011

305

5

4

157,0

3 000 Kč

Leki Super Shark

2010

318

1

2

156,0

4 000 Kč

Madshus HM carbon

2006

325

2

2

150,0

již se neprodává

KV+ CH1 (2011)

2011

330

5

4

156,5

4 500 Kč

Exel World Cup (červená)

2009

365

4

4

154,5

3 000 Kč