S blížícím se koncem roku pomalu odkládáme letošní kalendáře a začínáme se poohlížet po nových. Pokud se vám už zajídají všechny ty motivy z obchodů s roztomilými kočičkami, krajinkami nebo fotkami celebrit a zdají se vám zbytečně drahé a nekvalitní, přišel čas vyzkoušet fotokalendář postavený na vašich vlastních otografiích nebo na motivech, které si sami vyberete. Získáte originál, který nevisí v každé druhé kanceláři, a uděláte tím radost nejen sobě, ale třeba i babičce, mamince, kamarádce nebo kolegům v práci.

Technickými detaily se nezatěžujte

S tím, jaké všechny technické znalosti musíte mít, abyste u nás v Centru FotoŠkoda správně zadali výrobu kalendáře, si nelámejte hlavu. Buď vše zadáte přes internet pomocí intuitivní aplikace na stránkách www.fotoskoda.cz, nebo se stavíte přímo u nás ve Vodičkově ulici v Praze.

V první fázi si vlastně jen musíte rozmyslet, jaký fotokalendář chcete a pro koho. Vyberete si, jestli to bude kalendář měsíční, dvouměsíční nebo jen roční a jestli ho budete chtít pověsit na zeď nebo postavit na stůl. Pak je dobré zvolit rozměry. Závěsné můžete mít od velikosti 13 × 19,5 cm až po 30 × 45 cm. Stolní v rozměrech 13 × 20 cm nebo 13 × 30 cm. Pokud ale nejste žádní minimalisté a máte kvalitní fotografie, můžete se pustit i do velkoformátového kalendáře o velikosti 40 × 60 cm.

Najděte ty správné fotky

Poté přichází na řadu to nejdůležitější – výběr obrázků, které v kalendáři budou. Nemusíte se omezovat jen na současné fotografie v digitální podobě. Můžete třeba zapátrat u rodičů či prarodičů na půdě po starých fotkách a nechat si je v Centru FotoŠkoda převést do digitální podoby. Vznikne fotokalendář ze snímků, o jejichž existenci už možná lidé na nich zobrazení ani netuší. A jaké motivy jsou mezi zákazníky nejoblíbenější? „Samozřejmě vedou děti. Kromě nich si lidé vybírají zážitky z dovolených, ze svateb, z míst, na kterých byli a která pro ně něco znamenají,“ vyjmenovává nejčastější varianty fotokalendáře Lucie Bártová.

Máte‑li vybrané fotky, zbývá už jen zvolit povrch (lesk, mat nebo metalíza) a barevnost fotek (černobílé, barevné, sépie). Pokud si jednotlivé varianty neumíte představit, je nejlepší zajít se podívat do Centra FotoŠkoda, kde vám je rádi ukážeme. Fotokalendář vám u nás dáme do kroužkové vazby. Vybírat můžete z černé, stříbrné a bílé.

V klidu si u počítače hrajte

Nejpohodlnějším způsobem, jak zadat výrobu fotokalendáře, je využití online aplikace na webu Centra FotoŠkoda (www.fotoskoda.cz). Máte tu k dispozici dvanáct šablon, které klidně můžete všechny vyzkoušet, přičemž vždy hned uvidíte, jak budou fotky v dané šabloně vypadat. Fotky můžete různě přehazovat tak dlouho, dokud nenarazíte na optimální variantu. Snímky si sami oříznete nebo je necháte přizpůsobit. Vždy máte možnost zkontrolovat každý krok, který jste udělali, a vrátit jej zpět. My navíc každou zakázku, která nám přijde do ruky, pečlivě kontrolujeme. Takže pokud byste přece jen něco přehlédli, fotolaboranti to objeví a informují vás. Buď zákazníkům voláme, nebo jim pošleme e‑mail, nemusíte bát, že by něco výsledku vyšlo špatně.

www.fotoskoda.cz