NORDIC 24 vychází 29. 11. 2012
68 stran


Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/nordic
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a FloowieTištěnou verzi časopisu si můžete objednat v e-shopu SNOW!
Prolistujte si ukázku časopisu v elektronické podobě!


Pár tipů z obsahu:


Hlavní místo běžek 2013: Val di Fiemme

V mlze v údolí se pásli koně, dva hoši cosi šroubovali na tribuně stadionu Lago Tesero. Jinak klid a mír. Jenže nad bíle pocukrovanými kopci už se klubalo slunce. Zima přijde do Val di Fiemme co nevidět. Právě tady se odehraje nejdůležitější část běžecké sezóny.


20 otázek pro Martina Jakše

Byl příjemný jarní podvečer, slunce pomalu zapadalo za horizont a já jsem zvolna přijížděl do Prášil na Šumavě. Už když jsem se blížil vzrostlými lesy a míjel malebnou říčku Křemelnou, kolem úchvatné výhledy do krajiny, tak jsem si říkal, že tady se musí krásně žít. Ve dveřích se na mne hned usmívala vysoká a štíhlá postava velkého sympaťáka, z kterého vyzařovala vyrovnanost a spokojenost.


Cologna - letos chci medaili ze světového šampionátu

Dario Cologna, švýcarský reprezentant v běžeckém lyžování, prozrazuje, jak umí být Švýcaři hluční fandové i svá oblíbená běžecká místa v okolí Davosu.


Biatlonová dramata šestkrát jinak!

Zimní sezóna biatlonistů je krátká. V případě Světových pohárů je od listopadu do března, v nadcházející zimě se jedná o interval mezi 25. 11. 2012 a 17. 3. 2013. Za 113 dnů procestuje elitní startovní pole biatlonistů osm zemí a dva kontinenty. Muži i ženy mají před sebou až neuvěřitelnou porci 34 závodů, které jsou rozloženy do devíti kol Světového poháru a mistrovství světa.


Pohled do tajů lyžařského orientačního běhu

Sport ryze outdoorový, lehce dobrodružný, fyzicky náročný a hlavně dopingově čistý. To je Lyžařský Orientační Běh (LOB), pocházející ze Skandinávie. Tam má také největší základnu, nejlepší podmínky a největší úspěchy. V posledních deseti letech se jim vyrovnalo Rusko, v něčem jsou na tom bratři z východu možná i lépe. A jak jsme na tom s LOBem na Moravě a v Čechách?


Lyžování je věda

Sport už dávno není doménou amatérů a nadšenců experimentujících jak v tréninku, tak i při závodech. Výkonnost špičkových borců se vyrovnává, o medailích rozhodují setiny, milimetry či gramy. Bez vědeckých týmů pracujících za dveřmi sportovních laboratoří se dnešní, nejen elitní, sportovci neobejdou. Pojďme za některé z těchto dveří nahlédnout a zjistit, co užitečného nebo alespoň zajímavého by se našlo i pro nás obyčejné smrtelníky.


Doping a jeho účinek pro sportovce, ale i možný dopad na jeho zdraví

DOPING, to slovo znáte snad všichni, ale opravdu každý víte, co se za ním skrývá? Že se jedná o zakázané látky nebo metody, které by měly napomáhat ke zlepšení výkonnosti sportovce, asi tušíte. Ale pojďme se společně podívat na tuto problematiku podrobněji.


Norská kuchyně aneb jak se vaří vosky

Vosky. Každý lyžař je používá. Každý lyžař je více či méně zná a před výkonem si láme hlavu, který ze široké palety vosků zvolit, aby dosáhl jistého odrazu i perfektního skluzu. Snad každý lyžař dokáže zapáleně debatovat o tom, jaká „máza“ byla nebo měla být ta nejlepší. Ale z čeho jsou, jak se vaří?


Leif Axell Torgersen - „Dr. WAX“

Pro většinu příznivců běžeckého lyžování bylo jméno Leifa Axella Torgersena prakticky neznámé. Mezi lyžařskými odborníky i servismany světových pohárů platil však za skutečnou celebritu, autoritu – legendu legend, ne nadarmo přezdívanou „Dr.WAX“. V lednu letošního roku odešel Leif nečekaně do lyžařského ráje. Dovolíme si proto připomenout ve stručnosti pár řádků ze života a tvůrčí práci tohoto významného lyžařského odborníka, se kterým jsem měl možnost se několikrát osobně setkat.


Russialoppet - proklatě rychlí zlatozubí domácí lyžaři

Některý ze závodů World-loppetu již absolvovali snad skoro všichni čeští dálkoví běžci, bylo o nich popsáno mnoho stránek a všechny se konají v poněkud nezajímavě civilizovaných zemích. Proto jsme se s mými přáteli rozhodli pro účast na závodech ruského seriálu dálkových běhů – RUSSIALOPPET.


Javorníky - Česko, nebo Slovensko

Javorníky jsou na Slovensku součástí Chráněné krajinné oblasti Kysuce a na Moravě Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Jedná se o krásné pohoří na Moravsko-slovenském pomezí, které má i zajímavou historii. Přitahuje lyžařské turisty, kteří si chtějí „střihnout“ náročný přejezd po souvislém hřebenu s lučnatými partiemi a pěknými výhledy na hory po obou stranách hranice.
Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 24Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE