„Vyrábíme sníh do zásoby, abychom předešli obavám ze změn počasí. Před dvěma lety nám taky hodně pršelo, ale díky přípravě jsme to zvládli. Pracujeme se zkušeným týmem lidí,“ říká Ota Linhart, ředitel organizačního výboru.

Kopcovitý okruh měří 1 272 metrů, na týmový sprint 1 575 metrů. V žádném případě se nebude svážet sníh náklaďáky z hor. Naopak by se tu měl nachystat dostatečný základ pro možné přesunutí předvánočního Slavic Cupu z Míseček, kde sníh zatím chybí.

Pořadatelé se neobávají ani kolapsu s termínové kolize s Jizerskou 50. „Spolupracujeme s nimi, abychom využili toho, že se Liberec v tyto dny stane centrem světa běžeckého lyžování. Hlavně Norové jsou celí natěšení, jak si užijí nabitý program,“ říká Petr Graclík, generální sekretář Svazu lyžařů ČR.

Závody a televizní přenosy ČT Sport na sebe plynule navazují. Chystá se posílená doprava pro lidi z Bedřichova do Vesce – tam se začíná v sobotu ve 12.15 a v neděli ve 12.30. A účastníci Jizerské 50, stejně jako členové svazu, dostanou slevu 30 % na vstupenky. Jejich základní cena je 150 Kč/den, 250 Kč/víkend a seženete je v síti Eventim. Doprovodný program obohatí rej lyžníků otvírající oslavy 110. výročí založení nejstaršího lyžařského svazu na světě

„Rozpočet závodu není vyšší než před dvěma lety, jistě nepřesáhne deset milionů korun. Zhruba šedesát procent kryjí FIS a Infront, zbytek naši partneři společnosti GHC a Kajot bet,“ říká Vít Rosenbaum, ze společnosti Sport Invest marketink.

Vše tedy klape, úspěch akce by završil ještě výsledek českého závodníka. Podobně jako před dvěma lety, kdy tu Dušan Kožíšek získal třetí místo a zajel životní výsledek ve světovém poháru. „Těším se. Doma se mi vždycky dařilo, ať se jelo kdekoliv a chci tu šňůru udržet,“ říká. „Přestože se jede klasika a já mám raději bruslení, zdejší tratě by mi mohly vyhovovat.“

Sportovní ředitel běžeckého lyžování Čestmír Skrbek dodává: „Pro řadu závodníků to bude šance dostat se nejen na hned následující mistrovství světa juniorů, ale i dospělých do Val di Fiemme i na olympiádu.“ Kromě nejspíš odpočívajících vytrvalců Bauera s Magálem by se měly objevit všichni nejlepší čeští běžci. O místo v týmovém sprintu se uchází spolu s Evou Vrabcovou-Nývltovou také Karolína Grohová. Ta zde získala naposledy první body v kariéře. Díky tzv. národní skupině mohou Češi jako pořadatelé postavit celkem 13 mužů i 13 žen. „Ta špička se znovu obrovsky vyrovnala. Šance tam je, ale chce to taky štěstí,“ doplňuje Lukáš Sacher, vedoucí reprezentačního týmu po zkušenostech po úvodu sezony ve finské Ruce. Teď aktuálně doprovází Kožíška na sprinterský dvojboj do Kanady, kde uvidí v akci všechny nejlepší.

Švéd Petersen, Rusové Morilov, Peťuchov a Krjukov, Norové Brandsal a Hattestad, Američanka Randallová, Švédka Fallaová nebo Ruska Matvejevová – ti všichni by měli zářit i v Liberci. Naopak všestranní borci jako Northug, Cologna a Björgenová s Kowalczykovou se rozhodnou až na poslední chvíli podle stavu z Tour de ski.

Zdroj: www.czech-ski.com