Nejste sami, kdo řeší doplnění energie posledním jídlem před startem, při zachování klidného žaludku bez pálení žáhy. Vhodné jídlo 1-2 hodiny před sportem je Enervit Pre Sport, dobře stravitelné sacharidové želé pro dostatek energie bez žaludečních potíží, vyvinutý specialisty na výživu pro vytrvalce.

Enervit Pre Sport je pevné želé na bázi sacharidů, které uvolňují energii postupně, a bez tuků, což zajišťuje skvělou stravitelnost. Poprvé jsou veškeré tyto vlastnosti spojeny v jediném pevném potravinářském doplňku.

Jaké jsou nejvhodnější potraviny před sportem

Odborníci nám, běžcům na lyžích, doporučují přijímat před sportem sacharidové potraviny. Bohužel často v této souvislosti použijí spíše slangové vyjádření „cukry“. Zatímco oni totiž pod tímto pojmem vidí různé formy sacharidů (od rychle vstřebatelných monosacharidů až po dlouhodobě trávené polysacharidy) neznalí sportovci pod pojmem „cukr“ vidí jediné – nejběžněji používané sladidlo, tedy klasický řepný cukr, kterým si sladí kafe. Zřejmě i díky tomuto dobře míněnému doporučení pak vidíme, jak se před sportovním výkonem mnozí sportovci „ládují“ sladkostmi a sušenkami. Nejhorší na tom je, že to vše dělají v dobré víře, za účelem maximalizace svého výkonu. Zřejmě již ale tušíte, že to není volba úplně nejlepší.

Co s námi dělají sladkosti

Sladké potraviny bohužel zvýší velmi rychle a znatelně hladinu krevního cukru. To způsobí vyloučení velkého množství insulinu ze slinivky břišní, který má za úkol vrátit hladinu krevního cukru na stabilní úroveň. Zde je první problém – vyloučený insulin znamená vždy snížení hladiny krevního cukru. Což tělo nese dosti nelibě a brání se proti tomu dosti citelně - vyvoláním pocitů slabosti a únavy. Ale jelikož uvolněného insulinu je v těle stále dost, hladina krevního cukru nadále pod jeho vlivem klesá a klesá, až se dostane dokonce na nižší hladinu, než byla v době, kdy jsme poprvé do sladkosti kousli. A co na to tělo? Takto nízká hladinu krevního cukru se mu samozřejmě nelíbí a dává nám to značně najevo, a to ještě citelnějšími pocity únavy a slabosti. A právě v tomto okamžiku většinou zazní startovní výstřel a my bychom měli být právě plni sil a energie. Že je však výsledek opačný si zřejmě domyslíte sami.

Tělo před sportem potřebuje především Pre Sport

Úplný opak můžete očekávat, když své předstartovní jídlo postavíte na Enervit Pre Sport. Postačí Vám dvě želé cca 2 hodiny před startem, nebo tuto dávku můžete rozložit na jedno želé 120 minut a druhé želé 60 minut před startem. Neobsahuje žádné bílkoviny, tuky ani vlákninu, protože ty jsou pro tělo v době před sportem již nadbytečné, těžko stravitelné, spíše zatěžující a pro vlastní výkon již nevyužitelné. A protože Enervit Pre Sport tyto nadbytečnosti neobsahuje, je tak i snadno stravitelný, navíc je postaven výhradně na sacharidech s nízkým glykemickým indexem (fruktóza, isomaltulóza), což znamená, že energie ve formě sacharidů se uvolňuje dlouhodobě a postupně. Enervit Pre Sport tak nerozkolísá hladinu krevního cukru před výkonem a působí zcela opačně, než jsme si to popsali v předchozím odstavci. Tato inovativní kombinace sacharidů v Enervit Pre Sport navíc podporuje využití tuku jako zdroje energie.

Využijte mnohaleté zkušenosti odborníků italské firmy Enervit

Mnozí poradci na výživu a sportovní výživu Vám doporučí jíst před výkonem sacharidy s nízkým glykemickým indexem (které uvolňují energii postupně), navíc bez zatěžujících tuků bílkovin a vlákniny. Bohužel není na trhu žádná jiná běžná nebo speciální potravina, která by splňovala tyto požadavky, než Enervit Pre Sport. Za tímto účelem byl vyvíjen odborníky a specialisty na výrobky pro vytrvalostní sportovce v italské firmě Enervit.

Helena Erbenová

mistryně světa v zimním triatlonu a mistryně Evropy v terénním triatlonu (Xterra): „Enervit Pre Sport je velmi dobře stravitelný, cítím se po něm lehce, a přitom najedená.“

Stanislav Řezáč

běh na lyžích, vítěz FIS Maraton Cup 2012 a Ski Classics 2011: „Díky Enervit Pre Sport už mám vyřešené časné snídaně před startem, nebo nepříjemný hlad před tréninkem.“

www.enervitsport.cz