Po vybalení a podrobném prohlédnutí se nelze zbavit dojmu, že v továrně skutečně spěchali. Na některých místech jsou vidět stopy lepidla. U vrcholného modelu s oficiální maloobchodní cenou atakující hranici 10 000 Kč bychom čekali stoprocentní zpracování. Hlavní inovací je karbonová manžeta a karbonový stabilizátor, který obepíná celou patu a je navíc podvlečený pod podrážkou boty.

Tyto díly jsou „upečené“ ze stejného materiálu, ze kterého se vyrábějí například karbonové podrážky cyklistických treter. Jedná se o 100% karbon bez přídavku skelných nebo jiných vláken. Manžeta je díky výraznému profilování absolutně tuhá a touto vlastností se odlišuje od konkurence, která vždy alespoň trochu pruží. Manžeta se dá odšroubovat a dá se jezdit bez ní.

Další důležitou novinkou je podrážka od Rottefelly, nazvaná podle vázání X-celerator. Od staršího modelu se liší stejnou vzdáleností paty i chodidla od podložky. Starší typ měl patu o něco výš. Stejný typ podešve použil Rossignol u letošní verze X-ium. Ostatní výrobci se zatím drží osvědčené starší varianty. Následují již jen drobnosti. Alpina doposud používala klasické šněrování a utahování manžety na suchý zip. Stejné řešení použila i v případě nového modelu, tedy žádné klikací přezky a rychloupínací tkaničky.

Šněrování bylo trochu poupraveno. Levá a pravá řada oček pro tkaničky je vzájemně posunutá. Důležité je, že bota se dá pevně dotáhnout a tkaničky se nepovolují.

Do oblasti špičky byl přidán ochranný gumový pásek, aby se exponovaná přední část neodírala.

Designově se boty nijak výrazně neodlišují od předchozího typu. S trochou nadsázky bychom mohli mluvit o tom, že u ESK Pro forma následuje funkci. Snad všechny ostatní boty na trhu jsou hezčí, dokonce i předchozí model ESK s decentní kombinací zlaté barvy a stříbrné manžety mi byl sympatičtější. Na druhou stranu jak se říká, „barva nejezdí“. Na prvním světovém poháru ve švédském Gällivare byl model ESK Pro vidět u Pettera Northuga a několika dalších jezdců používajících boty Alpina. Náš Lukáš Bauer i další závodníci použili starší model ESK. Je otázkou zda jim novinka nevyhovovala, nebo zda ji něměli k dispozici v dostatečném předstihu a raději vsadili na jistotu v podobě starší verze. Každopádně loňský model ESK zůstává v nabídce i letos.

Novou botu ESK Pro testoval v přípravě Peter Northug (zdroj http://www.facebook.com/…039134475418).

Praktické zkušenosti

První co jezdec zaznamená je absolutní tuhost karbonové manžety. Zkusmo jsme porovnávali pocity z jízdy s Rossignol Xium a Madshus SKC Nano a nová Alpina je úplně jinde. Rozdíl v tuhosti lze přirovnat k rozdílu mezi sportovním a závodním modelem. Manžeta nikde netlačí a umožňuje naprosto volné ohýbání v kotníku, což bylo ceněnou devizou předchozí verze. Další co jezdec zaznamená, je rozdílný pocit z níže položené paty. Po přezutí do bot se starší verzí podešve se zdá, jako by lyže nejela. V tomto případě se ale jedná skutečně jen o pocit. Bota má tendenci naklápět chodidlo na vnější hranu lyže a tím prodloužit skluz, jezdci s horší technikou mohou mít problém sklopit lyži zpět na vnitřní hranu k odrazu. Pokud se tedy perete s přenosem těžiště, možná zvolte raději verzi se starším typem prodrážky, u které jsme toto chování nepozorovali.Nová podrážka X-celerator by měla mít podobný efekt jako použití podložky pod špičku dorovávající výšku paty (zdroj www.blog.ultratune.net). Důležité je, že bota je celkově pohodlná a ani při delší jízdě nejeví známky nepohodlí.

Závěr

V úvodu jsme zmínili vysokou cenu. Automaticky se nabízí otázka – stojí ESK Pro za to? Na to si bude muset odpovědět každý sám vzhledem k částce, kterou je ochoten do bot investovat. Faktem je, že Alpina skutečně inovovala a přinesla zároveň dvě významné novinky. Tuhost posunula na úroveň, kterou žádný jiný výrobce bot se systémem NNN nenabízí. Zároveň se přidržela osvědčeného řešení šněrování a celkové konstrukce vnějšího krytí boty. Americký reprezentant Kris Freeman ve video preview pro server nordicskiracer.com tvrdí: „ESK Pro is the best boot on the market you can buy“, volně přeloženo „ESK Pro jsou nejlepší boty na trhu, které si můžete koupit“. Pokud se soustředíme pouze na funkci, dá se s tímto tvrzením souhlasit. Pokud přihlédneme k ceně, vnějšímu vzhledu a továrnímu zpracování, dalo by se o tom polemizovat.
Jestli se chystáte ESK Pro pořídit, mějte se na pozoru. Alpina změnila velikost a nový model je o ½ čísla větší. Velikosti 41.5 modelu ESK přibližně odpovídá velikost 41 modelu ESK Pro. Dostupnost bude pravděpodobně omezená i vzhledem k ceně. V ČR jsou boty aktuálně skladem v pražském LBS Sportu.