Problematika objektivního testování vosků je známá všem lyžařům. Existuje několik používaných metod, ale žádná z nich není neprůstřelná. Každý vosk se navíc po čase sjíždí, a je možné, že ten co jede na začátku lépe se sjede rychleji, a ve výsledku budete znevýhodnění.

Rádi bychom udělali nějaké větší testování, ovšem časová a finanční náročnost je pro nás stále příliš vysoká. Testovací metodika tedy bude jen mírně upravena, v zájmu zachování vysoké objektivity, ale také jednoduchosti provedení.

Do testu jsem pořídili dvoje nové lyže Fisher RCS Carbonlite Skate s totožnou strukturou skluznice P1-1 a velmi podobnou tvrdostí (2,3-2,5). Do zásoby máme další 4 podobné páry, pokud by se ukázalo, že u těchto bude měřitelný rozdíl na stejném parafínu.

Metodika zůstane zachována - tj. 3 měření na dojezd po rozjetí cca 500 m + subjektivní pocity. Navíc zařadíme další stejné měření po 2-5 km na stejném místě, bude-li to možné. K minimalizaci vnějších vlivů bude jízda ve vajíčku a kvůli zachování stejných podmínek mimo stopu.

Plánujeme také testovat rozdíly mezi LF a HF, nejen rozdíly mezi značkami. Stejně jako několik málo prášků. V současnosti bychom chtěli testovat tyto značky: Swix, Toko, Skigo, Maplus, Rex, Skivo, HWK, Optiwax a Holmenkol. Vosky do testů věnuje eshop www.nordicwax.cz.

Podněty v diskusi jsou vítány, mějte však prosím na paměti omezené časové i finanční možnosti.