Sedmsetmetrový okruh jen asi 500 metrů od domu, kde žije rodina Daria Cologni, pomáhal stavět Tor Arne Hetland, norský trenér švýcarských sprinterů. Prudké stoupání ze stadionu, dlouhý sjezd, zatáčka a táhlá zdvihající se cílová rovinka od sněhové sochy kozoroha s další zatáčkou.

Martin Jakš projel kvalifikací z 25. místa. Ve čtvrtfinálové jízdě se držel vzadu, ale ve druhém kole zabral ve stoupání a pak využil i pádu Itala Hofera. Dojel třetí, bohužel na čas mu to dál nevyšlo. I tak získal důležitých 15 bonusových vteřin do celkového pořadí, kde drží 15. místo. A samozřejmě body do světového poháru. „V posledním kopci jsem trošku zaváhal, udělala se díra a už jsem na víc neměl. Ale spadl Hofer a díky tomu jsem se ještě posunul,“ komentoval svůj výkon ve čtvrtfinále.

Lukáš Bauer po 44. příčce se ztrátou tří vteřin na postup vytrval na osmé pozici. Což znamená, že ve čtvrtek se může na stíhačku vydat spolu se sedmým Švédem Hellnerem, který má jen vteřinu náskok. „Je to jeden z lepších výsledků ve sprintu, které už asi navždy zůstanou moji černou můrou. Nejhorší mám za sebou, těším se do Itálie,“ řekl a nasedl do auta ještě než skončil závod.

Ostatní Češi ve sprintu? Razýmovi na 33. místě scházelo k postupu pouhých 53 setin, průběžně drží 44. místo. Vytrvalec Magál dojel 81. a celkově je 50. Oproti očekávání stále nezabrala Eva Vrabcová-Nývltová, dnes 44. s odstupem 4,15 na místo v rozjížďce, celkově 47.

Finále za umělého osvětlení pro sebe jasně rozhodla brzy americká sprinterská královna Randall, vedení však udržela Polka Kowalczyková.

Mezi muži se radoval poprvé v kariéře 22letý Nor Krogh, také proto, že Švéd Jönsson zlomil hůl a Švýcar Cologna na kopci zakopl a spadl. „Cílem bylo semifinále, tohle je nádherné překvapení. Trať byla těžká a rychlá, atmosféra fantastická,“ řekl vítěz. Vedení udržel Rus Vylegžanin, dnes čtvrtý Cologna se posunul na druhou příčku.

Další zajímavé momenty: V semifinále žen jasně přepouštěla postup Norka Östberg své celkově lépe postavené krajance Steira-Stoermer, nakonec šly dál obě. Ze druhé jízdy tak neprošla Kowalczyková. A trojice Švédů vystavěla hradbu Northugovi, který ze čtvrté pozice nepostoupil ani jako „lucky loser“ díky času.

Tour de ski pokračuje ve čtvrtek ve 12 hodin klíčovou a nejdelší etapou na 35 km volně z Cortiny d´Ampezzo do Toblachu v Itálii. Ženy čeká 15 km na stadionu v 15.15. Sledujte přímo na Eurosportu. „Je tam okolo mě velká skupina. Doufám, že se sjedeme a budeme spolupracovat a třeba něco stáhneme,“ plánuje Jakš. „Únava ze závodů se pomalinku načítá, ráno na mě něco lezlo, musíme to zaléčit a pokračovat,“ dodal.

Reprezentační trenér Miroslav Petrásek je s první částí Tour de ski spokojený. „Lukáš (Bauer) vyšel z úvodu velice dobře, teď už může závodit tak, jak to umí. Podobně čekám od Jirky (Magála). Martin (Jakš) jede výborně, sahá na první desítku, což jsem považoval za utopii. Ale čekají ho ještě dlouhé závody, uvidíme, jak po pauze vydrží. Kdyby Aleš (Razým) postoupil ve sprintu, chyběl mu kousek, byl bych taky maximálně spokojený. Jen Eva jede zatím pod své možnosti. Věřím, že se chytne na jednom z delších závodů a Tour dojede slušně.“

Kompletní výsledky na http://www.fis-ski.com/…04/1228.html?…