Aleš Razým bodoval na 30. pozici, jen necelých šest vteřin za Northugem. Jiří Magál dojel 52. Ve Val di Fiemme, na stadionu v Teseru, dějišti letošního mistrovství světa, se jel 15 km hromadný závod s bonifikačními prémiemi. Závod otevřela minuta ticha za oběti tragické nehody, včera tu na sjezdovce zahynuly čtyři Rusové, další dva jsou ve špatném stavu.

V úžasném finiši šestice borců vedle sebe se radoval znovu Kazach Poltoranin před kanadskou mladickou dvojkou Valjas, Harvey. Cologna dojel dvanáctý, ale Northug na 28. místě ztratil 29,3 vteřiny. Přitom při prvním bonifikačním spurtu si dovolil divadýlko, kdy předběhl všechny „nelyžařským“ stylem a pak na ně počkal za čárou… Celkově nyní vede Rus Legkov, druhý Cologna ztrácí 8,5 vteřiny, třetí Northug 20 a jen pár dalších ještě čtvrtý Rus Vylegžanin. To bude bitka o prvenství na vrcholu!

„Teploměr ukazoval dvanáct stupňů, trať byla strašně špinavá, jeli jsme po jehličí a po větvích. Neměl jsem v plánu útočit na první prémii. Hodně jsem ztratil už v prvním sjezdu a nechtěl jsem plýtvat silami. S výkonem jsem docela spokojený, chytil jsem tempo po kilometru. Měl jsem dnes výborné lyže na stoupání, ale průměrné ve sjezdu a tak jsem musel vždycky dohánět ztrátu. Pořád se tam všude tlačilo dost závodníků,“ hodnotil Lukáš Bauer svůj výkon ihned v cíli pro reportéra Radiožurnálu.

A jak se cítí na závěrečný atak? „Všichni toho mají dost, uvidíme. Poltoranin je lepší klasik. Ze tří tour mám na sjezdovku dobrou vzpomínku, z loňska špatnou. Je tam hodně výborných závodníků, není nic rozhodnuto. Musím se snažit nejen útočit, ale taky abych se nepropadl. Bude to atypická etapa, důležité je přežít.“

Aleš Razým vypadal spokojeně a do finiše půjde odhodlaně. „Chvílemi se docela jelo. Jenže vzadu to je jiné, tam je to cukatura, musíš reagovat. Ve druhém kole se jelo pomaleji, tak jsem se udržel. Jel jsem svoje možnosti a měl výjimečné lyže. Pár lidí to i tady u nás zkoušelo, ale asi se pak čekalo na Pettra (Northuga). Je to pořád jiné závodění než při běžném svěťáku. Krogh se třeba snažil Northuga dotáhnout dopředu, rozjížděl mu soupaž. Pořád zůstává padesát lidí, kteří jsou na tom velmi dobře.,“ vykládal na webu czech-ski.com.

A jak plánuje poslední den? „Záleží, jak se to zítra sjede, v jaké pojedeme skupině, zda to půjde prostřídat. Abychom netráceli ve sjezdech jako cestou z Cortiny. Nahoru se pak už uvidí, každý bude hodně unavený. Vlna může mít výhodu.“

Mezi ženami si bonusy na čele na 10 km trati pravidelně vybírala Polka Kowalczyková, která pak zvýšila svůj náskok na čele na 2:08 minuty.

Eva Vrabcová-Nývltová dojela opět velmi dobře na bodované pozici 24. se ztrátou 1:52. V průběžném pořadí se posunula na 28. místo. Na svoji loňskou osmnáctou příčku, kde se nyní drží Čechorakušanka Kateřina Smutná, ztrácí 2:09 minuty.

„Mám na to závodit s nejlepšími, jsem spokojená. Servis a fyzioterapeut mě dostali po třech nepovedených etapách zpátky do závodu. Lyže jsem měla vynikající. V lese je napadané jehličí, tam to nejelo, jinak to šlo,“ vyprávěla jediná česká reprezentantka.

„A vyškrábat se zítra nahoru? To je očistec, ale taky krásný zážitek, když jste v cíli. Budu startovat z vlny jako loni, kdy se to hodně strkalo a lámaly se hole. Může se to ještě hodně sjet a změnit,“ plánuje si.

Poslední sedmá etapa Tour de ski 9 km volně handicapově s výjezdem na sjezdovku Alpe de Cermis se jede v neděli. Ženy v 11.45, muži ve 14.50, tradičně vysílá vše přímo Eurosport, tentokrát aspoň muže výjimečně i ČT Sport.

Kompletní výsledky na http://www.fis-ski.com/…04/1228.html?…

Zdroj: www.czech-ski.com