Nemocemi stíhaný Jiří Magál se vydřel jedenáctým nejlepším časem, lepším než mj. Northug, dne na celkovou 40. Pozici. Aleš Razým skončil ve svém druhém dojezdu až na vrchol 43. Mezi ženami se Eva Vrabcová-Nývltová posunula na solidní 26. příčku.

„Přežil jsem poslední etapu… Byl to strašně těžký boj, po šesti etapách jsem se cítil už hodně unavený a že není odkud brát,“ říkal Lukáš Bauer.

„Věděl jsem, že sám nemá šanci dojet Poltoranina před sjezdovkou. Vyrazil jsem svižně, ale nechtěl plýtvat silami. Švédi mě dojeli a jeli jsme spolu, to jsem čekal, překvapil mě zezadu dotahující Angerer. V praxi byly nohy gumovější, než jsem předpokládal. Střídali jsme, ale Hellner nechtěl jít dopředu, až jsme skoro zastavili,“ popisoval průběh.

„Pod kopcem za to Hellner vzal a šel dopředu. Ale dozadu jsem se neotáčel, tak nevím, co se dělo. Nebojoval jsem se soupeři, ale s bolestí a kopcem. Zpestřením jsou vždycky serpentiny. Musíte rozbourat styl, zrychlit, někde to bylo navíc ledovatý a bez železných hran to podkluzovalo. V polovině sjezdovky jsem si myslel, že mám Hellnera na lopatě, tak mi odjel a na mě přišla krizovka… a já odcouval deset patnáct metrů. To postupně narůstalo. Byl jsem rád, že jedu a že mě ti za mnou neohrožují,“ pokračoval.

„Už mi šlo o to dobojovat se ctí a nespadnout ze šestého místa. Páté bylo v mysli, ale Hellner byl jednoznačně lepší, po celou tour hlavně v bruslení. Neměl jsem dnes na něj. S celou tour jsem ale spokojený, zlepšil jsem si hlavně chuť a projev v klasice. Podium bylo z říše snů, to se potvrdilo,“ dokončil.

Poprvé v kariéře dosáhl velkého triumfu Rus Legkov, dosud bez medaile z velkých akcí („jen“ druhý v Tour de ski 2007). Nezastavila ho ani pozdější sobotní penalizace 15 vteřinami za nesportovní chování ve finiši. Krom trofejí a bodů bral celkem 95 000 eur. „Netrénoval jsem žádný takový kopec speciálně. Ale už v létě na kolečkových lyžích a pak i na sněhu se mi ukazovalo, že jsem ve stoupáních dobrý,“ říkal.

Druhé místo ubránil obhájce prvenství Švýcar Cologna, třetí skončil Rus Vylegžanin. Na stupně vítězů se už nevešel v den svých 27. narozenin Nor Northug, který vyrazil v devíti stupních a za 50% vlhkosti ve Val di Fiemme v krátkých rukávech i kalhotách.

Elitní čtyřka mužů se brzy sjela, už v začátku stoupání vyrazil vpřed nezadržitelně Legkov. Druhá čtyřka vedená Švédem Hellnerem a Bauerem brzy pohltila pátého Kazacha Poltoranina. Hellner zajel nejlepší čas dne a těsně ujel i Bauerovi – ten si tak osmým časem udržel šestou pozici.

Počtvrté v řadě vyhrála Polka Kowalczyková, přestože nejrychlejší čas dne zajela nakonec druhá Norka Johaugová. Úspěch slavila návratem na výsluní třetí Norka Steira. Lyžařskou torturu s až 29% stoupáním a 495metrovým převýšením v závěrečné části sledovalo podél trati téměř dvacet tisíc diváků.

Eva Vrabcová-Nývltová zajela 29. čas dne, celkově skončila 26. a svého umístění si považuje. „Bylo to dnes hodně těžký. My to ještě neměli tak měkký, i když na stadionu bylo plus patnáct. Jely jsme ve vlně v pětatřiceti, zběsile se předjíždělo, lámaly hole, jet se nedalo,“ vykládala na webu czech-ski.com.

„Začátek sjezdovky mi nesedl, nemohla jsem se dostat do tempa. Rozjela jsem se až poslední kilák a půl, to už zase šlo. Určitě jsem spokojená, po prvních etapách, kdy to nešlo, jsem výsledkem až příjemně překvapená. Je to sice horší než loni (kdy byla 18., pozn. red.), ale pořád dobrý. Půlminuta z pádu v Oberhofu by se mi ještě hodila, ale to už se nedá nic dělat,“ doplnila.

Reprezentační trenér Miroslav Petrásek ocenil výkony svých svěřenců. „Lukáš (Bauer) podal výbornej výkon, celou tour odjel bez zaváhání. To šesté místo stavím hodně vysoko,“ uvedl.
„Jirka (Magál) bohužel včera spadnul v prvním kopci a pak se mu to vyvinulo špatně. Ale dnes se ukázalo, že je dobře připravený. Bylo to velmi těžký a jemu tenhle výsledek pomůže. Aleš (Razým) taky zajel velice slušně, s dvěma vynikajícími výsledky a třetím velmi dobrým. Škoda, že Martin (Jakš) onemocněl, rozjel se výborně. Eva (Vrabcová-Nývltová) přes trápení dokázala v závěru odjet taky velice slušně,“ doplnil.

Česká výprava se vydává okamžitě na noc k domovu, jen Bauer nocuje ještě v Itálii. Světový pohár pokračuje příští víkend sprinty v Liberci. „Teď dáme odpočinek a chceme se sejít ve středu, lehce se projet a pak se rozhodneme s nominací na Liberec,“ plánuje kouč.

„Pořád platí, že bych chtěl v neděli startovat na Jizerské 50, ale rozhodnu se na poslední chvíli. Protože ji chci absolvovat se vztyčenou hlavou. Musím se dát do kupy a pak ve čtvrtek, v pátek na tréninku to posoudím,“ dodal Lukáš Bauer.

Kompletní výsledky najdete na http://www.fis-ski.com/uk/604/­610.html?sector=CC&ra­ceid=20688

Zdroj: www.czech-ski.com