Lukáše Bauera čeká velká laufařská premiéra, objeví se v barvách švédského týmu Coop, kde jezdí věhlasný Oskar Svärd. „Únava se každým dnem zlepšuje, rozhodnu se zítra. Je to pro mě velká výzva, cítím se dobře a chci to zkusit. Samozřejmě vím, že napoprvé se hned nemůžu počítat mezi favority. Chci závodit, ne se měřit se Standou (Řezáčem).“

A co se týká mazání? „Uvidím, co použijí nejlepší. Ale jsem připraven jet i soupaž na hladkých lyžích,“ řekl Bauer.

„Je otázka kolik sil mu sebralo Tour de ski. Neví to asi ani on sám. Taky není favorit, je to první zkušenost,“ uvažuje o jeho ambicích jeho parťák z bronzové olympijské štafety Martin Koukal, nyní už laufař.

Stanislav Řezáč řešil hodiny před startem změnu týmové kombinézy. V rakouském Skinfitu ukončil smlouvu a dohodl se na spolupráci s norským Xtra Personel, nejsilnějším týmu světa, kde jezdí i jeho největší soupeři bratři Auklandi nebo Švéd Ahrlin. Smlouvu podepíše v sobotu.

„Trénoval jsem podobně, jsem připravený. Zítra si udělám lyže a pojedu,“ řekl obhájce loňského prvenství. „Jizerku je těžké vyhrát, natož pak výhru obhájit. A nejasnosti okolo dalšího působení? Není to příjemné, ale nerozhodí mě,“ dodal.

Marc Hager, šéf už bývalého Řezáčova týmu, který nyní nese nově název iXmind Racing podle nového hlavního sponzora, uvedl: „Rozcházíme se, protože se náš pohled na pojetí týmové spolupráce a strategie výrazně liší.“

Nils Marius Ottestad z týmu Xtra Personel prohlásil: „Je to skvělý lyžař a pomůže zvýšit sílu našeho týmu. S našimi jezdci se velmi dobře zná.“ Dokonce v loňské sezoně, kdy ještě jeli v jiných barvách, dal Ahrlin v průběhu závodů Řezáčovi napít ze své lahve, pomohli mu i Auklandi. Naopak Řezáč jim vyšel vstříc v Česku. „Podporujeme ho servisem, ale necháme ho dělat věci po svém. Víme. Jaký je solitér,“ dodal Ottestad.

Za lídra týmu nyní v iXmind Racing považují Martina Koukala, bývalého mistra světa v běhu na 50 km a loňského vítěze laufu Finlandia-Hiihto. Ten má za sebou už roční zkušenost na maratonských tratích. A v týmu také dva mladé Švédy, Ottosona a Suthera. „Potrénoval jsem dobře. Po La Sgambedě v Livignu jsem tam zůstal ve výšce. Odpočívám a chystám se, že budu bojovat,“ řekl, když dnes vyprovázel na start dětské Minijizerky šestiletého syna Sebastiana.

„Papírově na klasice nejsem hlavní favorit. Můžu překvapit, jakýkoliv výsledek do deseti by byl skvělý,“ předpokládá. Loni si první start vytrpěl. „Vím, jak to vypadá, záleží na počasí. Doufejme, že předpověď vyjde a pojede se v zimních podmínkách, férovým počasí. K mínus osmi v noci, a mínus pět přes den. Nebude to tolik taktizování okolo mazání.“

A jaké máze dá přednost? „Spousta lidí pojede na hladkých, já budu mazat. I když bych se nebál ani na hladkých, loni jsem na to neměl odvahu. Dá se skoro všechno. Když si nebudu jistý, vezmu hladký lyže,“ rozvažuje. „Co vím, Södergren bude mazat, Jörgen Auckland pojede na hladkých. Může být hodně silný Rönning, je pořád neuvěřitelně rychlý a tohle je členitá trať až moc na maraton,“ zmínil favority.

Zdroj: www.czech-ski.com