V mocném finálovém finiši vyrazil do cílové rovinky první Nor Paal Golberg. Jenže v závěru ho předstihli oba Švédové, první Teodor Peterson – loňský vítěz světového poháru sprinterů, druhý Emil Jönsson – letošní lídr sprinterského pole. Pro Petersona teprve druhá výhra, teď o pět setin! Počtvrté třetí místo pro Nora.

„To je nejlepší věc, první nenorský vítěz tady v Liberci,“ smál se Peterson. „Měl jsem za sebou už dobré závody, cítím se líp a líp. Pokusím se to udržet do další části sezony. Byli jsme tak blízko s Emilem, cítil jsem se silný, ani jsem ho neviděl, že je tak těsně za mnou. Poslední čtyři metry se to rozhodlo.“

To Emil Jönsson se jakoby mračil: „Naštval mě, že mě porazil. Bylo to hodně dlouhé, už jsem cítil nohy. Jsem rád, že jsem se dostal do finále. Ale opravdu, jsem šťastný za Tea,“ dodal už na vysvětlenou.

„Cíl bylo finále, ale měl jsem dobré lyže, mohl jsem i vyhrát. Posledních padesát metrů bylo příliš dlouhých, oba kluci byli lepší. Taktika byla nebýt vepředu a kontrolovat pole po prvním kole,“ vyprávěl ještě Paal Golberg.

Mezi ženami se radovala z triumfu poprvé v kariéře bývalá juniorská mistryně světa, nyní už 29letá Finka Mona-Lisa Malvalehto, která dominovala i v kvalifikaci. Za druhé místo byla spokojená vedoucí žena světového poháru Polka Justyna Kowalczyk, povzbuzovaná několika autobusy „kibicow“ s bíločervenými zástavami. Třetí místo bere favoritka Maiken Caspersen Falla z Norska.

„Je to neuvěřitelné. Mám doma dvouletou dceru a forma přišla zpátky, cítím se skvěle. Nevěřila jsem přitom ani, že se vrátím do stopy, bez dítěte bych nikdy nebyla takhle vysoko. Tenhle sprint mi vyhovoval, zůstávám vytrvalá (juniorská mistryně sěta na 5 km klasicky, pozn. red.) a tady to sedlo. Máme dobrý tým, doufám, že se do něj dostanu na mistrovství světa,“ rozplývala se vítězka.

„Nebyla jsem si jistá, že to dokážu. Ale vždycky byla v Liberci ve sprintu na podiu, takže to bylo zase perfektní. Zůstala jsem v Itálii jeden den po Tour de ski, pak jela sem, pokračuju do Francie. Ani nejsem tolik unavená. Teď se cítím dobře, ale na mistrovství světa to bude těžší,“ řekla dobře naložena Justyna Kowalczyk.

„Nevadilo mi zkrácení kvalifikace, i když tratě bývají obvykle delší. Bylo to jen něco jiného. Teď jedu do vysoké nadmořské výšky, aby přišla ideální forma pro mistrovství světa,“ dodala Maiken Caspersen Falla.

Kompletní výsledky na www.fis-ski.com

Zdroj: www.czech-ski.com