NORDIC 25 vychází 17. 1. 2013
68 stran


Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/nordic
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a FloowieTištěnou verzi časopisu si můžete objednat v e-shopu SNOW!
Prolistujte si ukázku časopisu v elektronické podobě!Pár tipů z obsahu:


Král bílé stopy 2012 a druhý muž Ski Classics 2012: Stanislav Řezáč

Představovat našeho nejlepšího „laufaře“ poslední doby a zároveň nositele titulu král bílé stopy za sezónu 2011/12 není potřeba. Přehled jeho výsledků a to, že se na vás usmívá na každém lyžařském maratónu z plakátů a z fotky ze stupňů vítězů, mluví za všechno. Pro mnohé je to ikona maratónského lyžování, a to nejen u nás. Původně jsem si myslel, že je skoro populárnější za hranicemi, ale po té, co byl v loňském roce oceněn korunou krále bílé stopy, jsem už názor změnil.


Jak porušit pravidla lyžařského závodu

Jako technický delegát lyžařských běžeckých závodů dostávám často dotazy, na co vlastně je rozhodčí u běžeckého lyžování. Vždyť přece závodník odstartuje a běží co nejrychleji do cíle!


Lyžování je věda!

Sport už dávno není doménou amatérů a nadšenců experimentujících jak v tréninku, tak i při závodech. Výkonnost špičkových borců se vyrovnává, o medailích rozhodují setiny, milimetry či desetiny bodu. Bez vědeckých týmů pracujících za dveřmi sportovních laboratoří se dnešní, nejen elitní, sportovci neobejdou. Rozhodli jsme se za vás prosekat džunglí statistických výsledků a často nesrozumitelným vědeckým jazykem psaných sáhodlouhých učených vývodů a závěrů a naservírovat vám jejich objevy ve stručné a pokud možno čtivé podobě.


Počátky dětského lyžařského sportu u nás

Poskrovnu je údajů z úsvitu lyžařské mládežnické historie v našich zemích. Školáci – turisté, běžci, skokané, napodobující lyžící rodiče a starší kamarády; to byl první impuls a projev dětských začátků na ski. Leč ouvej, místní truhláři a koláři, vyrábějící ski, zprvu nabídku kratičkých lyží ve svých vzornících neměli.


Moje setkávání s Karlovým během

V letošní sezóně se bude konat již 42. ročník tradičně největšího lyžařského dálkového běhu v západní oblasti krušných hor – Karlova běhu. Stejně jako v předešlých letech se již v prosinci začínám minimálně v myšlenkách tímto závodem zaobírat.


Jak se závodí na Novém Zélandě

Asi všichni budou znát pojem merino vlna z ovcí, ale závod, který se jezdí na počest připomenutí každoročního nahánění ovcí domů před nadcházející zimou, ten u nás moc známý není. V zimním středisku Snow Farm, které je vzdáleno asi 35 km od nejbližšího města Wanaka a 55 km od známého Queenstown v regionu Otago na jižním ostrově Nového Zélandu, se v létě všude pasou ovce a v zimě jsou zde lyžařské stopy.


Lyžařská turistika v našem lese

Při našem dalším putování se podíváme do českého lesa. Zapomenutého pohoří na jihozápadě Čech, kde jsou skvělé možnosti pro turistiku na běžkách v neupravených terénech, ale také skvělé možnosti proběhnout se v upravených běžeckých stopách.


Lyžování ve Středních Čechách - Brdy

Více než 70 km dlouhé pohoří Brdy se nachází jihozápadním směrem od našeho hlavního města. O Brdech můžeme říci, že jsou tvořeny třemi částmi. Vydáme-li se z Prahy, narazíme nejprve na část zvanou hřebeny. dále se pak za údolím řeky Litavky tyčí nejvyšší kopce celé vrchoviny, tedy Střední Brdy. V dnešní době se na převážné většině tohoto území nachází Vojenský újezd Brdy (dále VÚ), který tak běžecké lyžování v této oblasti komplikuje. některé části tohoto území jsou však o víkendech a státních svátcích zpřístupněné. Navíc s příchodem roku 2016 s největší pravděpodobností přestane armáda využívat většinu území VÚ a Střední Brdy budou pro sportovce přístupné tak, jako tomu bylo před rokem 1927. Pod státní silnicí spojující dvě krásná městečka – Poříčí, nyní zvané Spálené, a Rožmitál pod Třemšínem – najdeme část poslední, tzv. Jižní Brdy.


V Kanadě zahájili lyžařskou sezónu již v říjnu!

Letos již potřetí měli od poloviny října kanadští lyžaři příležitost zahájit v domácím prostředí novou lyžařskou sezónu na kvalitním sněhu. Kde se vzal v relativně nízké nadmořské výšce jako je kanadský Canmore tak brzy sníh? Jednoduše, z loňských zásob.

Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 25Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE