Pojďme popořadě. Na úvod zmiňme, že cena holí Axon Vortex na internetu začíná kolem 1 000 Kč. To je samozřejmě nepoměrně míň, než ceny modelů o kterých jsme psali v Testu běžeckých holí. Na tuto cenu se dostává většinou až třetí nebo čtvrtý model v pomyslné hierarchii zahraničních značek.

Protože se v dneším článku budeme věnovat pouze jednomu typu, zastavíme se i u detailů jako jsou košíčky a poutka. Poutka jsou klasická se dvěmi zakončeními a přezkou vedenou na horní straně zápěstí.
Na první pohled se zdají být pohodlná, materiál, ze kterého jsou ušitá, je měkký a nikde netlačí. Madla jsou celá obalená korkem, což v této cenové kategorii hodnotíme jako plus. Celkově je kombinace poutek s madly povedená. Jen pro srovnání například cena náhradních poutek s madly od značky KV+ stojí téměř tolik co kompletní hole Axon.

To samé se bohužel nedá říct o košíčcích, jejichž provedení je řekněme minimalistické. Někdo by mohl namítnout, že přece záleží na podmínkách, ve kterých hole použijeme. To je sice pravda, ale takto malé košíčky budou dobře fungovat jen na velmi tvrdém podkladu. Ve srovnání s ostatními značkami, o kterých jsme psali v předchozím testu, se Axony velikostí košíčků řadí k těm menším, vedle značek Exel a Leki. Z testovaných holí se zdají být prakticky použitelné košíčky One Way, KV+ a Rex. Při jízdě za různých podmínek se bořily nejméně. Pro Leki, Exel a Axon je lepší zauvažovat o výměně za větší variantu košíčků, nebo o adaptérech, které nabízí například Leki.

Na obrázku vidíme závodní košíčky značek Exel, Axon, Leki, One Way, KV+ a Rex. Tyto košíčky jsou nasazené na holích z výroby.Co se týče hmotnosti holí, byla pro nás velmi příjemným překvapením. V délce 162 cm jsme navážili 330 g. V délce porovnatelné s holemi z „Velkého testu“ (155 – 157 cm) bychom se pravděpodobně dostali ještě o 5-10 g níže. K dosažení úplné špičky nám ještě pár gramů přebývá, ale hmotnost “Axonek” by byla konkurenceschopná i pokud by cena byla řekněme dvojnásobná. Výrobce uvádí, že materiál, ze kterého jsou hole vyrobeny je 100% karbon, s ohledem na hmotnost se s tímto tvrzením dá souhlasit.

Jsou tedy „Axonky“ vzhledem k ceně skutečně zázračné a ceny za hole ostatních značek nesmyslné? Na tuto otázku nám odpoví tuhost. Bohužel překvapení se nekoná a hole Axon jsou ve vzájemném srovnání nejměkčí. Na druhou stranu ne o moc a lze předpokládat, že budou tvrdší nebo stejně tvrdé jako třetí hole v hierarchii světových značek. Z hlediska tuhosti tedy několik bodů ztrácí.

Co říct závěrem? V poměru cena/výkon je Axon Vortex zřejmě bez konkurence. Po výměně košíčků adaptérů se jedná o celkem povedenou hůlku a to i v absolutním srovnání. Pokud máte na pořízení holí omezený rozpočet, pak by Axon mohl být zajímavou variantou. Vždyť s trochou štěstí se s cenou dostanete pod psychologických 1 000 Kč. Pokud preferujete maximální výkon a jste ochotni si za něj připlatit, pak vězte, že Vortex po stránce tuhosti nedosahuje parametrů světových značek a bude potřeba se poohlédnout jinde.