Tato trasa je velmi oblíbená, protože je relativně krátká a rovinatá (17,5 km a 200 m převýšení). Sice na ní několik kopců překonáte, ale ty jsou vesměs mírné a krátké, takže je zdolá drtivá většina populace. Přístup do Bedřichova, kde trasa začíná, je také velmi pohodlný. Autobus z Jablonce nebo Liberce vás vysype přímo u začátku běžecké stopy a pokud pojedete autem, tak ho můžete nechat na placeném parkovišti (cca 60 Kč/den) asi 50 m od místa, kde nacvaknete lyže.


Zobrazit místo Jizerské hory - malé kolečko na větší mapěVelkou výhodou této trasy je i dostatečné množství občerstvovacích stanic. Nejpříjemnější je asi Šámalova chata na Nové louce, kolem které pojedete hned dvakrát. Stánek na Hřebínku, který je zhruba v půlce trasy, je také častý záchytný bod. Se zaslouženým pivem můžete ale klidně počkat až do Bedřichova. Tady trasa končí a je tu hned několik možností, kde si můžete dát něco k jídlu nebo pití. Nebude ani vadit, když se tu rozsedíte, protože k autu nebo autobusu to je jen kousek. Pokud by se vám to samé stalo na Šámalce, tak pak musíte ještě ujet 3,5 Km, abyste se dostali právě do Bedřichova.
Celá trasa je i docela vhodná pro začátečníky, protože je zde hodně rovinatých pasáží, kde se dá dobře pilovat běžecký styl. Jsou tu asi jen dvě místa, kde je dobré si dávat trochu pozor. Jde o příjezd na Kristiánov a do Bedřichova. V těchto místech je kopec prudší a může se vám to rozjet. Takže pokud běžkám zatím úplně nekralujete, tak tu buďte opatrnější.
Nevýhoda je asi jenom v oblíbenosti této trasy. Hlavně o víkendu za pěkného počasí je tu docela dost lidí. Jet se většinou dá, fronty na občerstvení se dají ustát, ale pokud preferujete klid a samotu, tak tento okruh není správnou volbou. Tady nebudete nikdy sami.


Vizitka Alberta Höfera

Rád umožňuji lidem kolem sebe tak trochu “ochutnat” ze svých zážitků, snažím se na ně pomocí digitálního videa přenést svoje dojmy a inspirovat je tím k jejich vlastním cestám za krásami světa. Jde to lépe, když se při natáčení respektuje několik základních doporučení pro tvorbu videa. Pokud sem tam něco točíte (nebo se k tomu chystáte), najdete tipy a rady pro natáčení videa na mém webu www.jaktocitvideo.cz. Přeji vám, ať točíte spoustu inspirativních záběrů. :-)


Tento článek vyšel i na Pohora.cz