V zásadě rozdělujeme vosky na dvě hlavní skupiny - skluzné a stoupací. Skluzné vosky slouží k tomu, aby nám lyže pěkně jela, a jsou potřeba na všechny lyže (včetně sjezdových). Stoupací vosky využijí pouze lyžaři klasické techniky, kteří si nepořídili šupinky.

Skluzné vosky

Každá skluznice časem vysychá. Suchá skluznice drhne a k jejímu „maštění“ slouží řada přípravků. Nejjednodušší je potřít skluznici nějakým speciálním roztokem. Tekuté vosky se snadno aplikují pomocí přiložené houbičky, ovšem také se po pár kilometrech ze skluznice sjedou a je třeba je znovu aplikovat. Mají obvykle označení „easy“ (snadný), „liquid“ (tekutý), „spray“ (sprej), ale také „pasta“ nebo „cream“.

Parafíny, které zná každý, kdo někdy zapaloval obyčejnou svíčku, se sice nedají aplikovat během výletu, zato jejich ochranná funkce má podstatně delší trvání. Tyto se za pomoci zahřátí nanesou na skluznici, následně se pomocí žehličky roztaví po celé délce skluznice a nechají se vychladnout. Skluznice parafín nasaje dovnitř, přičemž přebytečnou svrchní vrstvu je třeba odstranit škrabkou. Jejich účinek je mnohem delší než u tekutých vosků (desítky kilometrů).Skluzné vosky, zleva: parafín Toko v krabičce, Swix easy sprej, Toko express k natírání, Skivo pasta.

Před aplikací je vhodné odstranit z lyže zbytky předchozích parafínů měděným kartáčem (jde do hloubky), naopak po seškrábnutí svrchní vrstvy přebytečného parafínu je vhodné použít nylonový kartáč (nejde do hloubky) na dočištění. Nemusíte mít strach, stále zůstane dostatek parafínu uvnitř skluznice. Tento krok je vhodný až pro ambicióznější lyžaře, čistí požitkáři ho mohou směle přeskočit.

Existuje celá řada parafínů, ale i ten nejobyčejnější vám zajistí mnohem lepší požitek z jízdy než na vysušené skluznici. A jak poznáte, že je skluznice vysušená? Většina lyží má dnes černou skluznici. Jakmile se na ní začnou objevovat šedivé fleky, je nejvyšší čas. Pokud je již celá šedivá, naprosto zbytečně se dřete.

Pokud chcete, aby vám to jelo rychleji, volíte vosk dle teploty od výrobce a dle obsahu fluoru. Tento výběr je ale již mimo rámec tohoto článku. Začátečníkům lze doporučit bezfluorové a nízkofluorové vosky jakéhokoliv výrobce. Mezi nejznámější značky v ČR patří Skivo, Swix a Toko.

U lyží na klasickou techniku se skluzné vosky aplikují pouze mimo mazací komoru! Mazací komora začíná cca u vaší paty a končí cca 30 cm před vaší špičkou. Její délka závisí na tvrdosti lyže a typu stoupacího vosku.Modře je vyznačena přibližná mazací komora pro tuhé vosky, červeně pro klistry

Shrnutí

Skluzné vosky potřebují všichni lyžaři. Tekuté přípravky se snadno aplikují, ale nevydrží dlouho. Na aplikaci parafínů je třeba si pořídit základní vybavení v hodnotě od 500 Kč, jedno namazání vás přijde zhruba na 20 Kč. Lyže nám pák mohou dobře sloužit i několik desítek let, protože nám skluznice nevyschne.

V dnešní době není problém svěřit péči „odborníkům“, avšak najít v ČR opravdu poctivý běžkařský servis není snadné.


V příštím díle se podíváme na mazání stoupacích vosků.