Stoupací vosky

Klasická technika je vhodná pro začínající lyžaře i pro výletníky. Šupiny mají své kouzlo, ale kdo umí správně namazat, bude mít pěkný požitek z každého výletu.

Když sněží, padají sněhové krystaly. Ano, jsou to ty kouzelné a špičaté útvary známé z vánočních reklam. Stoupací vosk je lepivá hmota, která má za cíl udržet krystal při jeho přitlačení, ale zase ho rychle pustit. Krystaly se však časem mění a ostré špičky se ztrácejí. Především po oblevě jsou to spíše kuličky, a proto je třeba také lepivější hmota k jejich udržení.

Pokud zvolíte příliš měkký vosk, krystaly se nebudou pouštět a budete „lepit“. Pokud zvolíte příliš tvrdý vosk, krystaly se do něj nezapíchnou a budete „klouzat“.

Na každém vosku je napsána přibližná teplota použití. Někteří výrobci uvádějí teplotu sněhu, většina pak teplotu vzduchu. Dále jsou vosky pro lepší přehlednost označeny barevně, kdy studené barvy (zelená, modrá) jsou určeny do chladných podmínek a teplé barvy (žlutá, červená) do teplejších podmínek.

Na čerstvý sníh s ostrými krystalky patří tzv. tuhé vosky (tvrdší), typicky na teploty -4°C a níže se dá pro většinu turistů použít nejpopulárnější vosk Swix V40 (modrý extra).

Vosk naneseme v tenké vrstvě doprostřed lyže (špička a patka se mažou voskem skluzným!) a zažehlíme za pomocí korku. Postup opakujeme minimálně 3x a poté můžeme vyrazit. Pokud vosk bude klouzat, zkusíme o trochu měkčí vosk (např. fialový), a pokud bude klouzat i ten, dáme opět měkčí, např. červený. U obráceného postupu bychom později lepili, pokud vosk nesundáme.

Pokud sníh projde oblevou, jedná se o starý sníh, a na stejnou teplotu již musíme použít mnohem lepivější tekutý stoupací vosk – tzv. klistr. Klistr rozetřeme pomalým tahem rukou (následně si ji očistíme pomocí např. indulony a hadru). Klistry hodně lepí a je prakticky nemožné je slušně přimazat. Na druhou stranu univerzál poslouží turistům dobře téměř vždy. Po použití klistru se doporučuje lyže po návratu kompletně očistit.
Sada univerzálních stoupacích vosků od firmy Swix

Zajímavé jsou podmínky kolem 0 °C, protože sníh (čili zmrzlá voda) začíná měnit skupenství. Proto je za těchto podmínek odhadnout ideální mázu občas velmi obtížné, a zde šupinkáři mají navrch.

Shrnutí

Klasici nemažou skluzné vosky doprostřed lyže, tam je vysušení skluznice naopak žádoucí, aby se tam vosk déle udržel. Na nový sníh patří tuhé stoupací vosky, na starý sníh nepopulární klistry a pokud si nejsem jistý, volím vždy raději tvrdší vosk, tj. ten studenější.


V minulém díle jsme probrali mazání skluzných vosků.