Saarinen zveřejnila dopingové testy

Elitní běžkyně na lyžích Aino-Kaisa Saarinen z Finska chce své jméno jednou pro vždy očistit od jakýchkoliv pochybností a neustále dopadajících dopingových stínů. Na svoji webovou stránku umístila všechny dopingové testy, kterými prošla od začátku tréninkového období na nastávající sezónu. A i nadále je hodlá aktualizovat po každé další kontrole…

„*Chci zvýšit informovanost veřejnosti o počtu testů a také jim dát vědět, jak často jsme opravdu kontrolovaní. Chci ukázat, že jsem čistá a že je možné dosáhnout výsledků i bez použití dopingu. Testy jsou časté a systém funguje,*“ věří hvězda mistrovství světa v Liberci 2009.

Do poloviny listopadu byla testovaná celkem osmkrát. V nadcházejících měsících se toto číslo zřejmě výrazně zvýší, neboť spolu s výbornými výsledky při závodech jdou ruku v ruce i dopingové kontroly.

Petter Northug vyvrací spekulace

Trochu povyku pro nic připomíná nedávný výrok vrcholového manažera FIS Vegarda Ulvanga, který si zrovna dvakrát neoblíbil privátní týmy a dává přednost celkům národním. Podle něj se mladší běžci jako například Petter Northug z Norska necítí v národních týmech plně využití a zvažují připojení se k soukromým týmům, což by mohlo pro sport mít velmi ničivé a negativní následky.

Kolem jeho výroku se strhla řada spekulací a polemik, které utnul až sám Petter Northug vydáním tiskové zprávy, v niž zmiňuje, že má s Norskou lyžařskou federací dobré vztahy, je šťastný, že se stal součástí reprezentace a hrdý na to, že může být částí nejlepšího týmu na světě. Důrazně rovněž popírá, že by se chtěl připojit k soukromému týmu namísto celku národního. A pak že na každém šprochu je pravdy trochu…

Alarmující čísla nové studie

606 studentů z šestnácti nejlepších středních sportovních škol v Norsku se podrobilo výzkumu doktorky Marianne Martinsen, jehož výsledky nejsou nijak lichotivé. Čtvrtina sportovních zdejších nadějí má totiž symptomy problémů s přijímáním potravy. Výzkumu se účastnili sportovci kolem 17 – 19 let.

Martinsen také objevila zajímavý rozdíl mezi současnými elitními sportovci a jejich mladšími následovníky, kteří teprve stojí na prahu svých závodník kariér. Zatímco špičkoví sportovci s častými problémy s přijímáním potravy se rekrutují více méně jen z řad sportů, v nichž záleží na váze (box, judo, karate, vzpírání) nebo kde je důležité zůstat štíhlý (běh na lyžích, běh, moderní gymnastika). Sportů, kde je výhodou být těžký, se tento problém netýká.

Jinak to však je v kategorii nadějných závodníků. Zde se rozdíly dokonale smazávají. „*Mladí se pokouší shazovat váhu, přestože jsou dobře trénovaní a štíhlí. Dochází k používání různých škodlivých metod jako zvracení, laxativa, dietní pilulky nebo diuretika,*“ vypočítává Martinsen. Důvodem hubnutí u chlapců bývá snaha dosáhnout lepších sportovních výsledků, dívky pak chtějí většinou zlepšit svůj tělesný vzhled.

Premiérové Mistrovství Evropy v lyžařském maratónu odstartuje v roce 2010

Toužíte po účasti na vrcholném podniku sezóny? Pak se právě pro vás otevřela jedna snazší cesta než makat do úmoru a muset pravidelně porážet naše borce v čele s Lukášem Bauerem. Již v této sezóně se totiž uskuteční premiérové Mistrovství Evropy v lyžařském maratónu!

A registrovat se můžete už nyní. Ptáte se jak? Jednoduše, přihlaste se na dva maratóny Euroloppet. Šampionát se totiž bude skládat z výsledků právě těchto dvou maratónů, jednoho běženého klasicky, druhého bruslením. Jako první se uskuteční Tiroler Koasalauf ve St. Johannu v Rakousku, 50 kilometrový skejtový maratón. Druhým pak bude německý Skadi Loppet, který nabízí 42 kilometrů klasicky.

Ceny se budou udělovat podle věku a pohlaví, navíc se odehraje i soutěž tříčlenných týmů. Ačkoliv tato novinka nebude v nejbližších letech zřejmě aspirovat na příčky prestižních trofejí, Evropská asociace lyžařských maratónů v ní hodlá každoročně pokračovat. A jen budoucnost rozhodne, zda je tento nápad pošetilý či vizionářsky geniální.

Neobvyklý zájem o Marcialongu: startovní čísla vyprodána již tři měsíce před závodem

Vysoká čísla přihlašovaných běžců na italský maratón Marcialonga už v září napovídaly, že předprodej bude letos zavřen velmi brzy. Ale i ti největší optimisté byli šokování, když se tak stalo 30. října, tedy přesně tři měsíce před samotným závodem.

Na sedmdesáti kilometrový závod je registrováno šest tisíc přihlášek, 450 zájemců pak chce běžet kilometrů pětačtyřicet. Jako obvykle pochází nejvíce zájemců z Itálie a Skandinávie. Do Trentina se opět vydá více než dva tisíce Norů a tisícovka Švédů.

Ročník číslo 37 oficiálně zahájí v pátek 29. ledna v Canezei, sobota patří dětem s Mini Marcialongou a hostům (i těm s nálepkou VIP), v neděli 31. ledna se pak odehraje hlavní závod. Ten náleží mezi deset dálkových závodů FIS Marathon Cupu a je zároveň součástí úžasných kolotočůjménem Worldloppet a Euroloppet.