„Průměrný výsledek. Nejásám, ani nemám problém,“ hodnotil lídr českého týmu Lukáš Bauer. „Rozjel jsem to kontrolovaně, ta trať je zákeřná. Jakmile přepálíte první okruh, velmi rychle vám dojde. Od druhého kola jsem se trošku trápil, ale bojoval jsem. Minutu přede mnou jen Sundby, jel jsem s ním pořád okolo desátého místa. V závěru jsem přidal, předjel ho a čekal, kdo mě předstihne z těch, co jeli za mnou. Tenhle závod se svízelně hodnotí, každý má za sebou jinou přípravu a záleží, jak závod obětoval ve vztahu k mistrovství světa. Za týden to může být úplně jinak.“

Vlastní závodní strategii staví následovně. „S výkonem jsem po náročné přípravě docela spokojený. Z Passo Lavazzé jsem odjížděl hodně unavený. Dokonce jsem přemýšlel, zda raději Davos nevynechat. Ale po třech týdnech bylo důležité se rozzávodit a nelituju toho. Mám týden do startu skiatlonu, lehčí tréninky by mě měly dostat do pohody. Dám prostor regeneraci, aby to na mistrovství bylo co nejlepší.“

Z triumfů se radovali Johan Olsson ze Švédska, který předstihl i domácího hrdinu Daria Colognu, a Therese Johaug z Norska. Ta zase dokázala porazit jasnou královnu světového poháru Polku Justynu Kowalczyk. Na poslední chvíli se vinou velké únavy po sobotním sprintu odhlásila Marit Björgen.

Těžká příprava před mistrovstvím světa zajímavě zamíchala pořadím. Například jeden z hlavních očekávaných hrdinů šampionátu Petter Northug skončil až čtrnáctý. Naopak před něj senzačně vyskočil na jedenáctou pozici Japonec Keišin Jošida. Hluboko v poli poražených skočili Italové, Němec Tscharnke, Fin Jauhojärvi nebo Kanaďan Harvey.

Mistrovství světa ve Val di Fiemme má první medailový program ve čtvrtek, kdy se jede klasický sprint.

Pět bodů za 26. místo si připsal Martin Jakš. „Jsem poměrně unavenej, hodně jsme trénovali ve výšce a neladili. Byl to pro mě první rychlejší test pro srovnání,“ říkal na webu czech-ski.com. Jakš před šestnácti dny dobral krátce za sebou druhá antibiotika.

„Ale už jsem v pořádku,“ uklidnil. „V sobotním sprintu mi chyběla rychlost, byl jsem zklamaný. Na těžké a lyžařské trati jsem doufal v postup, byl jsem z toho přešlej.“ O den později se mu už jelo lépe, přesto… „Chybí mi jiskra, neodjíždí to. I tady jsem doufal v trochu lepší výsledek. Ale sjedeme dolů a za týden se to přehoupne. Věřím tomu. Mám tak postavený trénink,“ nevzdává se.

Jakš čtvrteční klasický sprint na mistrovství světa určitě nepojede. „Musíme se rozhodnout, jak zkombinovat plán. Hlavní bude nejspíš patnáctka a štafeta,“ říká. Stále vážně uvažuje o týmovém sprintu s Alešem Razýmem, který v Davosu nestartoval, protože se obtížněji aklimatizuje na výšky.

Tak by vypadl ze hry už dvojnásobný medailista z týmových sprintů na mistrovství světa Dušan Kožíšek, který dnes zajel relativně slušně, 51. Jako třetí nejlepší z Čechů. „Škoda jen, že to nebyly body (chybělo mu na ně 44 vteřin, pozn. red.). Byl jsem spokojenej. Já na tepy nekoukal, při rozjíždění jsem se cítil dobře. Nevím, co to znamená pro moji účast na mistrovství světa. Mám sprint ve čtvrtek, pak se uvidí, zda dnešek něco změní.“

Jiří Magál skončil 53. „První kolo to šlo jakž takž, pak jsem vyhnil. Chtěl jsem se chytit Dürra (8. místem zajel nakonec životní výsledek, pozn. red.), ale neměl jsem nárok. Na tepech se mi ukázalo jako bych jel jen trénink na ANP. Z tý výšky to takhle bývá, buď to jde výborně, nebo ne. Nic mezi. Hodně jsem trénoval, možná to i trochu přepálil. Musím ležet a odpočívat. Za dva dny to bude snad dobrý. Do sobotního skiatlonu mám týden.“

Ondřej Horyna zaznamenal 66. místem nejlepší letošní umístění. „Pořadí nejlepší, výsledkově ale ne, byla tam velká ztráta od našich zbylých kluků,“ nechválil se. „Máme podobný pocity únavy. Doufejme, že to přijde. Mám v plánu skiatlon, sprint nepojedu.“

Mezi ženami si odbyla velkou světovou premiéru na 48. příčce teprve 19letá juniorka Petra Nováková ze Slovanu Karlovy Vary. „Užila jsem si to hodně. První kolo bylo skvělý, druhý už horší. Desítka je na mě ještě delší, musela jsem rozložit síly, abych nejela na strop. Nadmořská výška mě netrápila, došlo mi pod jedním kopcem, ale pak jsem se ještě rozjela,“ vyprávěla.

Dokázala porazit nejen svoji reprezentační kolegyni, ale i třeba Serainu Boner, loňskou vítězku celého FIS Marathon Cupu a královnu z nedávného König Ludwig Laufu. Na norskou vítězku Theresu Johaug ztratila Nováková tady v Davosu 2:37 vteřiny.

„Dostávala jsem informace až ve druhém kole. Ale to už jsem nepřemýšlela, byla jsem ráda, že jedu. Přijela jsem na zkušenou, byla jsem zvědavá, jak jsem na tom v porovnání se světem. Musím s tím něco do příštího roku udělat, ale závodit s nejlepšími se dá,“ dodala. Na mistrovství světa ve Val di Fiemme by měla začít týmovým sprintem.

Nejspíš s Evou Vrabcovou-Nývltovou, která však byla z dnešní 50. pozice velmi zklamaná. „Já jsem to obešla,“ klopila oči. „Letos je to skoro celou sezonu, nikdy jsem nemohla říct, že by se mi jelo výborně. Po třech minutách jsem i tady doslova šla. Pocitově špatný, nejde to. Proč? To kdybych věděla, tak to udělám.“

Jako jediná žena se po celou zimu dlouhodobě připravuje s prvním mužským týmem. Teď však nebyla ve výšce, ale chystala se doma v Krkonoších. „Dlouhý trénink je v pohodě, zrychlit mi však nejde, nepustí mě to do maxima. I dnes bych mohla jet hned znovu, ale ne rychle. Musíme to hodně probrat…“ vysvětlovala. Úvodní sprint na šampionátu by ráda chtěla zkusit se rozjetí.

„Byla to součást přípravy, sjeli jsme z výšky. Bauerovi a Jakšovi chyběl kousek. Dušan (Kožíšek) podal slušný výkon, ostatní lehce za očekáváním. Doufejme, že za týden formu vyladíme. Odpracováno máme,“ řekl reprezentační kouč Miroslav Petrásek.

Zdroj: www.czech-ski.com