NORDIC 26 vychází 21. 2. 2013
68 stran


Časopis lze koupit i v elektronické podobě

Časopis si nyní můžete přečíst jak v počítači, tak i v tabletech nebo chytrých telefonech.

Více na
www.alza.cz/media/nordic
www.floowie.com/cs/slimmedia

Alza media a FloowieTištěnou verzi časopisu si můžete objednat v e-shopu SNOW!
Prolistujte si ukázku časopisu v elektronické podobě!

Pár tipů z obsahu:


Jak si žije rodinný tým mistrů světa - Zn.: Stadlober

Neporazitelné armády ruských běžců a německých sdruženářů vládly ve veseckém areálu při mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování. Na můstku zase létali Slovinci a japonská kamikaze. Mezi nimi jen občas problesklo jiné zajímavé jméno. Tak třeba STADLOBER. Vytáhlá dívčina tohoto jména vyhrála pro Rakousko skiatlon a se zlatou medailí se mohla hned potěšit s rodiči. Táta už byl taky mistrem světa, máma vicemistryní. Pamatujete?


Ondřej Moravec - Nejdůležitější je poznat sám sebe.

Původně měly být tyto řádky jen a jen nadčasovým povídáním s biatlonistou Ondřejem Moravcem, závodníkem, který v posledních dvou sezónách zaznamenal výrazný výkonnostní progres a začíná naplňovat svoje předpoklady z juniorských let. Řízením osudu Ondra na otázky odpovídal v noci poté, kdy v Novém Městě na Moravě přivedl do cíle českou smíšenou štafetu na senzačním třetím místě! Proto i první dotaz směřoval k dění ve Vysočina Areně.


LOB - Rozhodně ne nuda

Branné lyžování, stolečkáři, blázniví lampióni a možná ještě další názvy nám klasičtí lyžaři nalepují. Ale proč vlastně? Je lyžařský orientační běh (LOB) opravdu jenom sport hrstky nadšenců, kteří si v lese ničí lyže? Budeme rádi, když se o tomto sportu zase něco více dozvíte. O čem ten sport vlastně je a hlavně pro koho?


Mohou být Češi dobrými sprintery?

Lyžařský sprint je v současnosti naprosto rovnocennou lyžařskou běžeckou disciplínou. Proč Češi nezachytili nástup a v poslední době v této disciplíně na mezinárodním poli jen paběrkují? Je to snad proto, že, jak někteří tvrdí, si české lyžování nemůže vzhledem ke své malé lyžařské základně dovolit vychovávat sprintery-specialisty?


Krevní doping

Problematika dopingu ve sportu je stále živá. Sportovci se snaží najít snadnější cesty k vítězství a slávě. Je zřejmé, že člověk vůbec se snažil zvyšovat své výkony, a to i uměle, odjakživa – nejdříve v boji, později ve sportu. Stejně jako je možné již od starověku sledovat stopy používání „zakázaných látek“, lze také sledovat snahy o jejich vykořenění.


Jakpak to tehdy vlastně bylo

Přímo z pravěku lyžectví jsou dva příběhy disciplíny, která profilovala ty nejprvnější začátky každého skiáka, a to je výlet na ski. Jednatelská kniha Českého krkonošského spolku ski Jilemnice má takových fejetonů z výprav svých členů několik. Jeden z prvních je v knize nadepsán titulkem Veselý výlet a odehrál se v roce 1897…


Nastavení pozice cyklisty na kole

Nyní, kdy si ještě užíváme běžek plnými doušky, již většina z nás myslí na jarní sportovní aktivity, kdy vyměníme lyže za jízdní kolo. Příprava na cyklistickou sezónu zahrnuje nejen servis kola, ale nedílnou součástí je i správné nastavení pozice cyklisty na kole, které odborníci doporučují pro všechny věkové í výkonnostní kategorie cyklistů.


Lesní posilovna pro lyžaře

Při tréninku lyžaře běžce se využívá různých zimních a letních tréninkových prostředků. Nejvíce by měli běžci využívat ty z nich, které rozvíjejí specifickou podobu pohybových schopností, nicméně i využití obecných tréninkových prostředků plní důležitou úlohu. Vzhledem k charakteristice běhu na lyžích se rozvoj silových schopností zčásti provádí v přípravném období v posilovnách nebo fitcentrech, ale nejvíce v přírodních podmínkách, na které jsou lyžaři zvyklí. Lyžaři závodí v přírodě, a tak je pro ně přirozenější i v přírodě, trénovat.


Šumavský skimaratón - pohled pod pokličku velitele tratí

Velmi pozitivní zpráva pro závodníky i pořadatele: Šumava je krásně zasněžená. Pro běžkaře zde panují výborné podmínky a Šumavský maratón čeká na startovní výstřel. doufáme, že překonáme loňskou vynikající účast 1 600 závodníků. Také letošní Šumavák se jede pod hlavičkou Stopy pro život a je součástí evropské série lyžařských maratónů Euroloppet. Těšíme se na všechny milovníky úzkých prkýnek u nás na Kvildě.


Birkebeinerrennet na vlastní kůži

Lyžovat v Norsku, kolébce lyžování, to je zážitek. A účastnit se závodu, který má již 75. ročník a vychází z historických událostí více než 900 let starých, to je zážitek neobyčejně silný.


Jak se žije na severu

Pocházím ze severu republiky a vždycky mě to táhlo spíše do hor a do severských zemí než na jih. Za svou lyžařskou kariéru jsem už nějaký ten pátek (když se to všecko sečte, tak možná už rok) na severu Evropy strávila, a tak bych se s vámi o své zážitky ráda podělila.


Putování Vysočinou za památkami Unesco

Kdo by to řekl, že na běžkách se v upravených stopách dostanete k takovým skvostům, jako je areál poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který byl pro svou jedinečnost zařazen roku 1994 mezi památky zapsané do prestižního Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.


Z kolébky na běžky

Nechcete se ani s malými dětmi vzdát svého oblíbeného sportu – třeba právě běžeckého lyžování? Nemusíte! Výrobci sportovního vybavení totiž dnes naštěstí nabízejí pomůcky, s nimiž lze sportovat i s těmi úplně nejmenšími!

Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 26Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE