Nominace české čtveřice se rodila na poslední chvíli. Ještě o víkendu jely obě mladé členky – Grohová s Charvátovou evropský Opa cup v německém Hirschau, odkud se vracely do dějiště šampionátu.

Vrabcová zůstávala první kolo v čelní skupině, pak trochu odpadla. Nováková ale stále držela náskok na soupeřky za sebou. Grohovou sice sjela Kanaďanka, jenže její nemocná krajanka už nenastoupila na čtvrtý úsek a tým odstoupil. Češky za sebou nechaly ještě Estonky, Slovinky a Kazašky. Na Rakušanky, kterým rozjížděla Kateřina Smutná, jim scházelo 1:36 minuty.

Eva Vrabcová-Nývltová rozjela štafetu.

„Bylo to hrozně těžký. Jakmile do toho holky vepředu ve druhém koply, ujely mi. Minuta odstupu je dost, loni ve světovém poháru jsem nabrala půl. Dostaly jsme mikrokontakty, myslela jsem, že pojedou trochu líp,“ říkala hned po dojetí.

„Ale jsem ráda, že jsme jely, bylo to dobrý,“ hodnotila pak v cíli se všemi společně. A mohla ocenit manžela Martina, který tu působí jako servisman, a tipnul přesně umístění ženské štafety. Na dovolenou se pojede podle jeho volby. Kdyby dámy zůstaly poslední, jak předpovídala Eva, letělo by se na Kapverdy…

Teď ji ale ještě čeká jako jedinou Češku sobotní třicítka, na kterou se hodně zaměřovala.

Petra Nováková podala v poměru k možnostem asi nejlepší výkon.

„Bylo to skvělý. Bály jsme se, že budeme poslední, ale dopadlo to dobře. Lyže mi jely výborně, jen párkrát jsem podklouzla, ale to bylo technikou. Získaly jsme všechny velké zkušenosti. Cením si toho, že jsme mohly jet,“ usmívala se, než zamířila na dopingovou kontrolu.

Karolína Grohová se vydala na prvním bruslařském úseku.

„Sama za sebe bych si představovala lepší výkon. Trochu jsem to přepálila, jako vždycky, to jsem já. Ale dělala jsem, co jsem mohla. Lidi podél trati nás úžasně povzbuzovali, byl to nádherný zážitek,“ říkala. Za své výkony dostala nominaci na světový pohár ve sprintu do Lahti.

Jilemnická juniorka Lucie Charvátová jela poslední úsek.

„Začala jsem rozvážně, abych to vydržela. Bylo to hrozně těžký. Bály jsme se, jak to dopadne, ale jsme spokojené. Nakonec to docela jelo.“ Po závodě sedly obě s trenérem Korunkou do auta a míří na víkendovou Zlatou lyži do Nového Města na Moravě.

Reprezentační trenér Miroslav Petrásek hodnotil vystoupení následovně: „Čeká nás hodně práce. Je potřeba vytvořit ženský tým i s vlastním trenérem a zajistit mu podmínky, abychom se mohli někam posunout.“

Zdroj: www.czech-ski.com