Maximální skluznost

Nejdůležitější parametr lyže je její skluznost. Ta je ovlivněna mnoha faktory, z nichž všechny jsou důležité. Lyže musí být prosycena parafíny (sintrované skluznice). Suchá skluznice bude stále drhnout.

Optimální struktura – struktura skluznice hraje velký vliv. Existuje nespočet druhů, ale v praxi se vždy používá jen několik z nich. V základě se struktury rozlišují na „velmi hrubá“ až „velmi jemná“. Jemné struktury jsou určeny do velkých mrazů. V těchto podmínkách mazání moc nepomáhá, ale např. "Kuzminova metoda" má úspěch právě díky jemné úpravě struktury. Čím více vodních kapek je ve sněhu obsaženo, tím důležitější jsou drážky ve skluznici (hrubá struktura). Hrubé struktury jsou vhodnější do teplých podmínek a také na špinavé sněhy. I výborné lyže se strukturou do jiných podmínek budou na nevhodném sněhu průměrné, především v silných mrazech.

„Savost“ skluznice není oficiální parametr. Čím více parafínu do sebe skluznice dokáže absorbovat, tím déle pojede. Proto se také většina lyží pro vrcholové sportovce vyrábí odděleně z nejlepších plátů skluznice. Majitelé nejmenovaného výrobce z obchodu a po závodnících by mohli vyprávět, jak obrovský rozdíl může být u typově stejně označené lyže.

Optimální tvrdost

Toto platí zejména pro lyže klasické. Většina lyžařů má povědomí o rozdílné délce zóny pro klistry a pro tuhé vosky. Všichni členové reprezentačního družstva ale mají zvlášť lyže pro klistry a zvlášť lyže pro tuhé vosky. Délka mazací komory je u nich tedy stejná, tj. „klistrovky“ jsou nepatrně tvrdší. Proto volíte strukturu skluznice podle tvrdosti lyže, nikoliv naopak. U klasických lyží je délka mazací komory klíčový parametr ovlivňující jak skluz, tak odraz.

U bruslících lyží nemá tvrdost lyže na její rychlost velký vliv, ale je důležitá pro dobrou ovladatelnost lyže.


(Foto: Besocial)


Praxe

Koupíte-li si výprodejový model, který byl jeden rok v obchodě a skluznice není chráněna vrstvou parafínu, lyže už nikdy nepojede dobře. Fischer proto napouští nejlepší modely vrstvou parafínu a je s podivem, že ostatní výrobci toto ještě nepřebrali.

Mnoho závodníků volí koupi „jetých“ lyží od závodníků. Takové lyže sice už mohou mít na skluznici pár vrásek, ale máte prakticky jistotu, že mají výtečné parametry skluznice a že se o ně výborně pečovalo. Problém však je takové lyže sehnat, ovšem jen dokud se nezeptáte pár lidí z oboru. Dříve se lyže kupovaly podle počtu značení ze závodů. Ne vždy však byli závodníci poctiví a dobře si pamatuji, jak někteří připisovali před prodejem „bonusová čísílka“, aby se kupující cítil dobře.

Pro zajímavost, měl jsem v dorostu běžky, na kterých byla značka z Olympiády z Calgary, a nepamatuji si, že by mě na prašanu kdokoliv předjel.

Závěr

Špičkové lyže jsou jako špičkové auto. Málokdo je potřebuje, ale pokud máte ambice, jsou nutností. Lyže z obchodu mohou jet dobře, ale zkontrolujte především skluznici (nikoliv svrchní potisk). Při sebemenších pochybnostech doporučuji poohlédnout se jinde. V ideálním případě seženete výprodej vybavení po končícím reprezentantovi, který rozprodává přebytečné vybavení.

Před koupí ještě vyzkoušejte lyže alespoň papírkovou metodou. Těžko určíte tu optimální tvrdost, ale odhalíte tím extrémní, tj. naprosto nevhodnou tvrdost, měkkost. V ideálním případě Vás nechá prodávající lyže vyzkoušet. Nevýhodou je, že lyže může být vhodná na jiný typ sněhu, takže se její kvality při testu plně neprojeví. Zde je již na Vašem posouzení, zda je pro Vás koupě výhodná.

Závodníci mají vždy alespoň 2 páry na každý styl jen na závod, reprezentanti i 20. Pokud chcete jezdit na bednu, jedny lyže Vám stačit nebudou.


(Foto: Fischer)


Jak změřit tvrdost lyže pomocí papíru a další cenné informace najdete zde:

https://bezky.net/…a-prvni-pece

Víte, jak namazat podle tvrdosti nové běžky?

https://bezky.net/…at-nove-lyze