Lukáš Bauer

O Lahti

Tenhle závod pro mě dopadl naprosto výborně. Někdo by mohl litovat toho čtvrtého místa, ale já ne. Po mistrovství světa a z mnoha jiných důvodů je to vzpruha. Potvrdil jsem si, že mi tratě v Lahti sedí a daří se mi na nich každoročně. Závod bolel, ale dokázal jsem si ho užívat. O to víc jsem nacházel síly do dalšího boje.

O vývoji na trati

Jelo se na třech pětikilometrových okruzích, startoval jsem minutu za v cíli třetím Sundbym. Od začátku do konce druhého okruhu jsem byl na mezičasech o pár vteřin před ním. Bylo příjemný slyšet letos asi poprvé, že se svým číslem závod vedu.

O soupeřích

Věděl jsem, že za mnou startují další skvělí závodníci a nemusí to na stupně vyjít, což se bohužel potvrdilo. Na dálku jsem sváděl souboj s Poltoraninem, který ke konci výrazně zrychlil a dostal se i před Sundbyho. Vítězný Northug si jel svůj závod nikým výrazně neohrožován.

O podpoře aneb o lyžích a fanoušcích

Velmi mi prospěly výborně připravené lyže. Do kopce tutový nebyly, s tím bojovali asi všichni, ale dolů mi jely, to byl základ. Zase po delší době mě to závodění bavilo. Děkuju mnoha Čechům, co tady podél trati fandili. Spousta studentů tady je v okolí, viděl jsem spoustu vlajek.

O dalším programu

Přelítáme do Osla. Na Holmenkollenu startovat nebudu, mám v plánu druhý a poslední lauf sezony, Birkebeinerrennet z Reny do Lillehammeru s tříapůlkilovým batůžkem. Bylo to takhle plánované dlouhodobě. Světový pohár se jede hromadně, může se stát cokoliv a možná tím překvapím, ale ani mě to nemrzí, že teď na Holmenkollenu nepojedu. Paradoxně se velmi znovu těším okusit atmosféru laufů. Bude to velmi těžký.


Aleš Razým

Razým potvrzuje výsledky svoji nejlepší sezonu. Pouze karambol ho zastavil od zcela jistě lepšího bodového zisku ve sprintu. Ve čtvrtfinálové jízdě se srazil s Finem Lassilou, poté byl diskvalifikován a obsadil vinou toho poslední 30. místo. Přitom v kvalifikaci byl 28. a předstihl i skvělé borce Pellegrina, Petersona nebo Colognu.

Tady je Razýmova verze srážky: „Jeli přede mnou tři vedle sebe. Já se blížil zezadu rychlejc, zkusil jsem to vnitřkem. Lassila je pořízek, nenechá si nic líbit, nepovolil, přetlačovali jsme se, já mu asi najel na lyže, on spadnul, pak mě skopnul…“

V případě postupu z rozjížďky se český lyžař mohl přiblížit vytoužené padesátce průběžného pořadí, která zajišťuje start na finálovém trojboji světového poháru ve Falunu. Teď mu po neděli schází 46 bodů, které musí získat příští týden. „Mrzí mě to, chtěl jsem vyjet víc bodů, pár sprinterů mi tam naskákalo. Musel bych teď dohnat hodně bodů. Buď být někde do desítky, nebo vyžrat prémie na padesátce na Holmenkollenu, jestli ji pojedu.“

Přitom i v klasické patnáctce v Lahti se mu dařilo. „Před závodem jsem se cítil dobře a rychle rozjetý. To bývá, že se ti pak ale při závodě jede mizerně. Snažil jsem se vyjet kopce efektivně a ve vejci jet dolů rychleji než ostatní. Nahnal jsem vždycky něco, lyže mi šly skvěle. Někde do kopce, kde to na slunci bylo rozsypaný, tam jsem hloupě smekal, nesrovnal se do techniky, to ještě neumím. Výsledku si cením, oproti Tour (30.) jsem nemohl nikde hákovat a musel si to dojet za sebe.“

Česká výprava přeletěla do Osla, Razým se vydá sám za nadějí na středeční klasický sprint do Drammenu. „Zkusím to ukvrdlat, i když tam bude silná norská národní skupina. Kdybych jel jako ve Vesci (17. v lednu na SP, pozn. red.), mohlo by to vyjít. Ze startu je tam kopec, pak rovina, velbloudi, pak znovu ten samý kopec nahoru.“ Spolu s ostatními pak startují o víkendu na Holmenkollenu na 50 km/resp. 30 km ženy. Další středu se ještě jede další klasický sprint ve Stockholmu.


A ještě Karolína Grohová skončila ve sprintu 32., těsně od postupové třicítky. Podle představ neuspěli jen Dušan Kožíšek (36. ve sprintu) a v obou startech Eva Vrabcová-Nývltová (52. ve sprintu, 45. na 10 km klasicky).

Zdroj: www.czech-ski.com