Pátek

Mistrem ve sprintu běžců na lyžích je Razým. Ale Vladislav

„Víš, kdo vyhrál? A je to velké překvapení…“ tak se dnes ptali týmoví kolegové Aleše Razýma, nemocného favorita mistrovství republiky běžců na lyžích ve sprintu. „Magi (=Magál),“ zkusil odpovědět. Ale to se mýlil. Vyhrál 25letý Vladislav Razým, jeho o rok mladší bratr, závodník Sport Clubu Plzeň. Mezi ženami získala titul favoritka Eva Vrabcová-Nývltová.

Jelo se na tratích 1,5 km klasicky na Horních Mísečkách. „Překvapivý? Dá se to tak říct, vůbec jsem to nečekal. Bezpochyby je to můj největší úspěch, nevím, jestli se mu někdy ještě přiblížím,“ vykládal překvapeně sám Vladislav Razým na webu czech-ski.com. „Stálo při mně štěstí,“ přiznal.

V první rozjížďce postoupil jako třetí jako lucky loser zásluhou času. V další už skončil druhý a vyřadil Koukala nebo Horynu. Pak přišlo finále. „Necítil jsem se už moc dobře se silami, měl jsem toho dost. Zkusil jsem se šetřit ze začátku, neměl jsem na to vypálit,“ vyprávěl. Držel se v závětří až do posledního stoupání. Do cílové rovinky vjel druhý, rozdal si to se slovenským sprinterem Peterem Mlynárem a dalším českým reprezentantem Martinem Jakšem. „Dojeli jsme ve dvaceti centimetrech,“ usmál se vítěz.

České stříbro tedy bere Martin Jakš z Dukly Liberec, bronz celkově čtvrtý účastník mistrovství světa do 23 let Jan Śrail z Nového Města. Až za nimi skončili specialisté Jan Bartoň a Dušan Kožíšek – ten zmožený střevní virózou z minulého víkendu, kdy zvítězil na Red Bull Nordix.

A jaký je lyžař Razým II? „Sedělo mi to klasicky, líp si věřím, sprint bruslením je asi nejslabší disciplína,“ říká sám. Svého známějšího bratra porazil naposledy někdy v juniorech na Mísečkách.* „On byl ale v absolutní krizi. Je lepší o hodně. Kdyby tady byl, asi by to nedopadlo,“* dodal. Čeká ho ještě celý zbytek víkendového programu, tedy v sobotu 15 km klasicky a pak v neděli 15 km volně. „Slavit budu až pak, po sezoně,“ smál se.

To Eva Vrabcová-Nývltová se tolik neradovala. „První dvě kola se mi jelo hrozně, pak se to zlepšilo. Forma není, musím to nějak dojet. Nemohla jsem si být jistá ničím,“ říkala.

Ve finále vyhrála slovenská lyžařka Alena Procházková, která pravidelně boduje ve světovém poháru. „Nakonec ta ztráta nebyla tak velká. Vydržela jsem s ní celý až na poslední kopec, to mi udělalo radost,“ uznala aspoň česká šampionka z týmu Olfin Car – Vella Trutnov. Za ní skončila Sandra Schützová z ČS Ski Jilemnice, bronz bere Petra Hynčicová z Dukly Liberec.
Sobota

Mistry v klasice jsou Magál a Vrabcová

V nejarních podmínkách a s tuhými vosky se stali mistry republiky v běhu na lyžích na 15 km klasicky Jiří Magál a na 5 km Eva Vrabcová-Nývltová. Chyběli nemocní Lukáš Bauer a Aleš Razým.

V mezinárodním poli se zato předvedl bulharský reprezentant Veselin Tsinzov, který letos bodoval ve světovém poháru ve skiatlonu na 21. místě v Rybinsku. Najel na druhého slovenského laufaře Martina Bajčičáka 36,9 vteřiny. Třetí byl a český titul tak získal Jiří Magál z Dukly Liberec.

„Překvapivě na moje pomalé starty jsem vedl na druhém kiláku. Ale vydržel jsem jen do pátého,“ říkal na webu czech-ski.com. „Poslední dobou jsem musel hodně odpočívat a pak mi došlo. Snažil jsem se, protože jsem měl perfektní klasické lyže. Ani jsem nevěřil, že Martin Jakš jede za mnou, já ho porazil na klasické patnáctce snad jen jednou. Ale závodíme půl roku, máme toho dost. Já už zítra volnou patnáctku nejedu,“ dodal.

České stříbro má Ondřej Horyna a bronz tedy Martin Jakš. Třetí mistrovský závod má třetího vítěze.

Zato mezi ženami stále tu stejnou. Evu Vrabcovou-Nývltovou z Olfin Vella car Trutnov. „Nebylo mi úplně dobře ráno. Podala jsem průměrný výkon, žádná sláva jako celou sezonu. Byla jsem čtyři vteřiny za Alčou (vítěznou Slovenkou Procházkovou, pozn. red.), na rovinách mi pak ujela. Hlídala jsem si pak už jen za sebou Kláru Moravcovou.“ Bronzovou medaili vybojovala Ivana Janečková také z SK Jablonec, bývalá členka národního týmu, která letošní sezonu na vrcholové úrovni vynechala.

Kromě Poláků si FIS body pro olympijské hry si přijeli na Mísečky vyjet exotičtí reprezentanti Mongolska, Arménie a Lucemburska.


Neděle

Poslední tituly běžců získali favorit Jakš a sešroubovaná Janečková

Poslední letošní tituly mistrů republiky v běhu na lyžích získaly na Horních Mísečkách hlavní favorit Martin Jakš a nečekané překvapení, bývalá reprezentantka Ivana Janečková. Na trati 15 km, resp. 10 km volně chyběli nemocní Lukáš Bauer, Aleš Razým a Jiří Horčička.

Muži jeli tři pětikilometrové okruhy. Jakš dominoval jasně od začátku a zvítězil s náskokem 1:23,5 minuty. Stříbro bere mistr z maratonu Ondřej Horyna a bronz Dušan Kožíšek, všichni z Dukly Liberec.

Čtvrtý skončil sdruženář Miroslav Dvořák a ještě dvanáctý Pavel Churavý. Oba si připsali cenné skalpy lyžařů včetně patnáctého Martina Koukala. Těsně před ním skončil mistr ze sprintu Vladislav Razým. A ještě zajímavost: do cíle dojel v závěru pole i jeho 55letý otec Vladislav Razým.

Martin Jakš vypadal spokojeně: „Spravil jsem si chuť. Od začátku se mi jelo dobře, vzal jsem za to a upaloval. Včera to nebylo ono. Sám sobě jsem dokázal, že problém byl někde jinde. Věděl jsem, že vedu, že mám náskok, ale snažil jsem se do posledního metru.“

Po sezoně, kterou mu nabourala zranění a nemoce se chystá na odpočinek. „S lyžováním si dávám úplný konec, ještě malinko uvažuju o týmové Krkonošské sedmdesátce příští víkend. Ale určitě pojedeme na dva týdny na Kypr na dovolenou s rodinou a pak na svatbu biatlonisty Ondry Moravce.“

Mezi ženami nečekaně triumfovala 29letá Ivana Janečková, která letos téměř nezávodila. „Jelo se mi úplně neskutečně skvěle. Dala jsem do toho všechno a měla toho plný zuby. Vydržela jsem až do konce. Takhle jsem si skejt neužila dva roky,“ vykládala nadšeně. Janečková si loni v červnu přetrhala vazy v kotníku a dva měsíce se nehýbala. „Pak jsem chtěla jezdit na kole a zlomila jsem si loket. Mám v něm šrouby. Až v prosinci jsem začala trochu lyžovat,“ připomíná zdravotní peripetie.

Také začala pracovat u táty v rodinné firmě jako asistentka. „Od šesti do tří někdy i do pěti. Chodím na lyže jednou v týdnu a o víkendu odpočinout si. Slíbila jsem Jablonci odjet za ně nějaké závody. A teď si to užívám, mám z lyží maximální radost,“ říká.

O návratu do reprezentace v olympijské sezoně příliš neuvažuje. „Musela bych jít ještě na operaci s ramenem a dát dohromady loket, dost mě to limituje. Po pravdě řečeno jsem spokojená, nevím, jaká nabídka by musela přijít. Zatím nevidím větší důvod,“ krčí rameny.

Stříbro získala laufařka Klára Moravcová také ze Ski cklubu Jablonec a bronz biatlonistka Veronika Vítková z SKP Jablonec. Česká jednička a držitelka tří letošních titulů Eva Vrabcová-Nývltová skončila šestá. Opět se ukázali reprezentanti Polska, Bulharska, Slovenska, Lotyšska ale i Mongolska, Arménie nebo Lucemburska, kteří zde sbírali FIS body potřebné pro nominaci na olympiádu do Soči.


Zdroj: www.czech-ski.com