Dle stylu: klasické a skatové

Dle použití: tréninkové a závodní

Tréninkové kolečkové lyže na klasiku mají obvykle délku kolem 70 cm, mají gumová kolečka menšího průměru (80 mm) válcového tvaru z nichž jedno je vybavenou protikluzem (ráčnou). Po stránce materiálu se stále častěji používají vrstvení podobně jako u běžek nebo karbon.Závodní kolečkové lyže na klasiku mají podobnou délku jako tréninkové, disponují nejčastějí třemi polyuretanovými kolečky (2 vzadu a jedno vpředu) elipsovitého nebo kruhového průřezu o průměru 100mm. Zadní jsou opět vybaveny protikluzem. Na obrázku závodní kolečkové lyže Ski-skett Biturbo (foto www.ski-skett.it).


Tréninkové kolečkové lyže na skate mají délku kolem 60 cm a gumová kolečka průměru přibližně 100 mm elipsovitého nebo kruhového průřezu. Historicky se kolečka podobala více kolečkům na klasiku – tedy válec menšího průměru, dnešní trend je ale jiný. Po stránce materiálu se stále častěji používají vrstvené (např. Marwe) nebo spékané kompozity (karbon např. Globulonero).


Závodní kolečkové lyže na skate jsou z jednoho kusu hliníku a měří nejčastěji 53 cm (minimum dané FIS). Vybavené jsou polyuretanovými kolečky průměru 100 mm (maximum dané FIS). Nejčastěji se používá nesnížené těžiště, které umožňuje větší naklopení lyže při odrazu. Cílem závodních kolečkových lyží je maximalizovat rychlost při omezeních daných FIS a podobnost s jízdou na sněhu nehraje takovou roli, jako u modelů tréninkových. Na obrázku níže je závodní model Swenor s kolečky tvrdosti 78A (foto www.swenor.com).Příště si v poslední části série článků o výběru kolečkových lyží řekneme, jaké klady a zápory jednotlivé typy přinášejí a co je nejvhodnější volbou pro začátečníka.