Chci jezdit skate, klasiku nebo obojí?

Co bychom asi nedoporučili jsou kombi modely. Zde platí podobně jako u běžek, že se na nich nedá ani jedna z technik provádět pořádně. Pokud někdo nepreferuje ani jeden ze stylů a nechce pro začátek investovat do dvou párů, asi bychom mu doporučili skatový model se sníženým těžištěm, na kterém lze krom bruslení bez problému jezdit soupaž. Navíc nehrozí vytvoření zlozvyku v podobě pozdního odrazu.


Trénink klasické techniky na pomalých kolečkách v podání Justiny Kowalczyk.

Chci závodit (případně jezdit na kolcích pro zábavu) nebo jen tvrdě trénovat?

Je potřeba mít na paměti, že tréninkové kolečkové lyže jsou určené hlavně pro trénink výkonnostních a vrcholových sportovců. Tedy jsou skutečně hodně pomalé – mnohdy pomalejší než jízda na sněhu. Pokud chce někdo trénovat techniku a není špičkový vytrvalec, snadno se mu stane, že se z techniky stane jeden dlouhý intenzivní úsek. Na pomalých kolcích vás budou bez problémů předjíždět i děti na inline bruslích. Závodní kolečkové lyže jsou více podobné inline bruslím, dá se na nich celkem dobře dávkovat intenzita a jsou vhodné pro trénink stability kvůli dlouhému skluzu, kterého lze dosáhnout při použití relativně malé síly. Navíc je jízda na nich zábavnější. FIS principielně pro závodění na kolečkových lyžích preferuje skate (jen 4 závody z celkových 22 letošního světového poháru jsou klasickou technikou), takže pokud uvažujete o závodních kolečkových lyžích, volte ty pro volnou techniku.


V rovinatých závodech převládá bruslení bez hůlek. Důvodem je vysoká rychlost, při které již odraz hůlkami není efektivní (foto www.skiroll.it).

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ, je potřeba si uvědomit, že kolečkové lyže jen do jisté míry imitují jízdu na sněhu. U klasiky je problém pozdního odrazu, který kolečkové lyže odpustí, u skatu zase hraje roli absence hran a délka lyže při odrazu. Kolečkové lyže určitě mohou hodně pomoci při tréninku stability, speciální síly, vytrvalosti a rychlosti. Použití závodních typů, pokud odhlédneme od soutěžního použití, může být zábavnou a zdravou variantou pohybu v létě. Na druhou stranu pocit jízdy na sněhu zcela nenahradí.