Vodnická brusle

Ski Club Šumava sídlící ve Vimperku pořádá již několik let půldenní akci s názvem Vodnická brusle. Kromě hlavního in-line závodu se jede i na kolečkových lyžích. Okruh dlouhý 700 m je lehce zvlněný a jede se 9x. Startuje se na pomalých kolečkových lyžích, které dodává pořadatel. Trať není moc technická a dobře se s ní popasuje i začátečník. Závodí se volnou technikou a start je hromadný. Závod se koná zhruba v polovině června a je otevřený každému kdo přijde.
http://www.skisumava.cz

MČR na kolečkových lyžích

Po Vodnické brusli chronologicky následuje MČR na kolečkových lyžích. V posledních dvou letech se konalo v libereckém Vesci, letos je v termínu 14. září v jabloneckých Břízkách. Závodí se volnou technikou na pomalých lyžích dodaných pořadatelem. Start je intervalový, muži absolvují 15 km, ženy 10 km. Podmínkou účasti je členství ve Svazu lyžařů ČR a vyjetá II. výkonnostní třída.
http://www.czech-ski.com/…-bv-2013.pdf

Orlický roller ski cup

Souběžně s “mistrákem” se jede Orlický rollerski cup, pořádaný e-shopem XCSPORT.cz, který je dovozcem kolečkových lyžích Swenor a Marwe do ČR. Závodí se v malebném prostředí Orlických hor, první část trati je po rovině, druhá do kopce s cílem na Šerlichu. Jede se klasickou technikou. Závod je otevřený veřejnosti. Závodí se na vlastních lyžích, podmínkou je ovšem použití pomalých gumových koleček.
http://xcsport.cz/…orc_2013.pdf

Vrchlapák - čtvrtmaraton ve Špindlerově Mlýně

Poslední zářijový víkend se konají závody hned dva. V sobotu již tradiční čtvrtmaraton na kolečkových lyžích do kopce zařazený do seriálu Vrchlapák. Po několika ročnících, které se běžely z Poniklé na Rezek se letos, kvůli špatné kvalitě silnici, přesouvá do Špindlerova Mlýna, odkud se běží na Špindlerovku. Závodí se volnou technikou na libovolných kolečkových lyžích nebo inline bruslích, start je hromadný a je “open” pro všechny. Specifikem závodu je úprava času s použitím koeficientu pro typ kolečkových lyží (plná kolečka, nafukovací kolečka), věkovou kategorii a pohlaví. Nejnižší čas v cíli tedy nemusí nutně znamenat vítězství.
http://vrchlapak.ddmvrchlabi.cz/

Silvini Ski Trab team - 9 km v Liberci

Hned v neděli nato se jede závod podobného formátu, tentokrát pořádaný laufařským Silvini Ski Trab teamem. Startuje se hromadně v Janově Dole s cílem na Ještědu. Hlavní závod se jede klasicky na pomalých kolečkách, vložené závody pak volně na kolečkových lyžích a inlinech. Délka trati je 12 km, profil je kopec.
http://www.boboloppet.com/koleckove-lyze/

Z výše uvedeného výčtu je vidět, že závodů je velmi málo. Navíc úplně chybí sprinty nebo rovinaté a zvlněné závody na rychlých kolečkách, které jsou divácky velmi atraktivní a které typově tvoří těžiště FIS světového poháru. Ono se není moc čemu divit, když se podíváme na startovní listiny, na kterých lze účastníky spočítat téměř na prstech jedné ruky. Letos je většina závodů ještě před námi, takže neváhejte a přijďte na start.