Společně se jí účastnily i týmy mladých Italů, Němců a Slovinců.* „Viděli jsme toho strašně moc. Odborně ani výkonnostně se tolik nelišíme, možná už ani ne tolik ve financích. Ale všichni viděli, že největší rozdíl je v přístupu, srdíčku, které tam do toho všichni dávají,“* říká Petra Frühaufová, šéftrenérka českých mládežnických výběrů.

Program vzešel z iniciativy Jakuba Opočenského, svazového metodika severských disciplín, který před časem v Norsku studoval. „Norové mají o mezinárodní spolupráci velký zájem. Kemp byl z velké části financován norským lyžařským svazem, nějakým dílem by se měla také podílet mezinárodní lyžařská federace FIS i běžecký úsek českého svazu,“ upřesňuje Opočenský, který děkuje za vzornou spolupráci norským trenérským kapacitám Peru Nymoenovi a Brit Baldishol. Účastníci si ale sami přispěli 500 norských korun a 2500 Kč na cestu, tím víc brali „zájezd“ vážně.

Nejprve juniorská šestice Knop, Kordatch, Bešťák, Novák, Hynčičová a Jirásková trénovala týden ve Sjusjönu. „Byly to tréninky zaměřené na morál, hodně dlouhé, dva běhy v bažinách trvaly skoro pět hodin. Dokonce se stejně dělaly taky intervalové tréninky,“ vypráví česká trenérka. * „Ani kluci, ani holky se neztratili a mohli se porovnávat. Je to jen v jejich hlavách, fyzičku si ověřili, že mají stejnou.“*

Sama se spolu s dalším koučem Tomášem Kašparem zúčastnila trenérského semináře, kde si koučové jednotlivých zemí předávali zkušenosti.* „Norové jedou týden bez volna, den co den, na to my nejsme zvyklí. Odborně jsme na tom podobně, každý brečí o peníze, ale Norové nejvíc ukázali právě to srdce,“* upozorňuje.

Pobyt vrcholil závody na autodromu na kolečkových lyžích. „Čeští žáci docela vyhrávali, ti starší pak byli výsledkově spíš v průměru. To je otázka pro nás, pro trenéry, jak to spíš obrátit.“

Sedm českých žáků absolvovalo pod vedením trenérů Opočenského a Jana Martina týdenní X-country dry land camp 2013 spolu s Italy a Nory. Nejprve kempovali a trénovali v okolí Sognsvann a Norwegian School Of Sport Science a pak se přesunuli do Sandviky, kde bydlely děti v norských rodinách.

Přípravu vedl jako hlavní kouč Fredrik Jong z místního klubu Jardar IL. Běhalo se – samozřejmě po místním zvyku i v bažinách, jezdilo na kolečkových lyžích i na kajaku, posilovalo. Závodili pak na kolečkových lyžích v Rudskogenu, v atletice na Bislettlekene a dokonce i na nafukovacích člunech. Eliška Rysulová a Dominka Hanušová vyhrály své kategorie. * „Jako kulturní vložka jsme navštívili tři muzea v Oslu,“* doplňuje hrdě Opočenský. Během tréninků okolo Sognasvann potkali norskou hvězdu Vibeke Skofterud a další viděli během závodů v Rudskogenu

„Holky trochu bojovaly s podmínkami prvních dvou dní, kdy jim chyběla teplá sprcha, postel atd., ale popraly se s tím dobře. Stejně jako s přípravou oběda,“ usmívá se trenér. „Lukáš Slavík pak hledal neúspěšně po celý týden levou botu na běhání, která se mu někam zaběhla a už nevyběhla. A zděšení nastalo, když po výjezdu do Vestmarky trenéři zaveleli, že do zpátky se jede také na lyžích. Ne jeden a ne jedna česká lyžařka škemrali o svoz dolu autem...“

Podle českých trenérů je výchova v českých rodinách velice úzkostlivá a už brzy až moc soustředěna pouze na výkonnost. „Zní to překvapivě, ale v tomhle věku ještě Norové nedělají z lyžování světový pohár,“ shodují se. Například Kristin Helland Hensen strávila celý červenec v Africe s rodinou na dovolené takřka bez tréninku.

Spolupráce, podmíněná pouze znalostí angličtiny, bude pokračovat. První týden v říjnu přijede patnáct norských závodníků do Česka trénovat spolu s členy SCM. Uvažuje se i o společných závodech. A 16. září vystoupí Audun Svartdal, což je nejvýznamnější odborník, co se techniky na lyžích týče, na trenérském semináři v Liberci. Plánují se i další výměnné studijně-tréninkové pobyty.

A podaří se díky mládeži navázat kontakty i mezi dospělými? Aleš Razým a Dušan Kožíšek se společně už letos v srpnu účastnili etapového závodu Toppidrettsveka 2013.