„Každý vítězství je příjemný. Kyselý, ruplý a zklamaný jsou ti, co nevyhrajou. Užívám si to. Zatím je ale furt podzim, do zimy času dost. Je potřeba kvalitu přenést do zimy,“ řekl člen bronzové olympijské štafety z Vancouveru, který se poslední dvě sezony věnuje maratonům.

„Ujeli jsme po třech kilometrech, na čtvrtém byla prémie. Tu vyhrál Razýmek. Nevyjel jsem mu z háku, čekal jsem moc dlouho, a on byl ve sprintu ostřejší. Pak trochu zvolnil, já šel před něj, držel si tempo a ujel mu. Lukáš (Bauer) byl za námi přes dvě a půl minuty,“ popisoval Koukal vývoj závodu.

„Každý je na tom jinak v tuhle chvíli, měli jsme taky jiný lyže, to může hrát roli,“ dodal ještě a potvrdil, že výhru nepřeceňuje. Domácího mistrovství před dvěma týdny na tratích ve Vesci se neúčastnil. Celkovými vítězi Skiroll cupu se stali tady pátý Jiří Ročárek a Šárka Zelenková.

Loni v zimě se už brzy trápil s energetickým vyčerpáním organismu a nezajel žádné výsledky, i na domácí scéně končil hluboko v poli poražených. Teď se vrátil k léty osvědčenému tréninku. Co dělal? „To, co Bára (trenér Jan Baranyk, pozn. red.) vymyslel, abych mohl dobře závodit v zimě. Loni jsme do toho vlítli asi až moc. Do extrémně dlouhých tréninků a soupaží, to asi nebylo ono. Byl jsem utavený. Teď jsme se trochu podívali, co jsme jezdili dřív a co mi vyhovovalo. Cítím, že to funguje líp,“ porovnává.

Koukal zůstává členem rakouského týmu Marka Hagera, ten po loňských potížích se sponzory a dluhy opět změnil název na Snowproof Racing. Zůstali v něm Bajčičák, tři dámy Santer, Ševčenko a Roponen, díky finským sponzorům přibyli ještě třeba Jauhojärvi a Lampinen. Společně se připravovali i ve švédském sněhovém tunelu v Torsby.

Maratonské zaměstnání nebere Koukalovi olympijskou naději. „Pokusím se o nominaci, ale jsem členem nějakého týmu, který mě platí. Hlavní jsou laufy. Mám povolený se snažit o olympiádu a pak se na ni případně připravit,“ říká.

Reprezentační trenér Miroslav Petrásek tvrdí: „Jsou přesná a jasná nominační kritéria, Martin je zná a ví, co musí jezdit, aby se nominoval. Počet členů olympijské výpravy se odvine podle výsledků, co zajedeme v sezoně.“ Koukal se chystá v úvodu sezony na FIS závody do Muonia, kde by se měl poměřit s ostatními členy národního družstva.

Vedle toho se mistr světa z roku 2003 podobně jako Lukáš Bauer začíná věnovat vlastní tréninkové škole. První lednový víkend pořádá na Prezidentské chatě v Jizerských horách Kemp Martina Koukala jako finální přípravu na Jizerskou padesátku, samozřejmě s osobní účastí. „No jo, musíme se snažit, až skončíme, aby po nás taky někdo pořádně lyžoval,“ říká.

Zdroj: www-czech-ski.com.