Klasický styl vs. Bruslení

Od tohoto výběru se odvíjí většina dalších kroků. Rozdíly v ideálním vybavení jsou značné, a ač se mnou mnozí nemusejí souhlasit, do začátku je limitující především správná délka holí. Zbytek už se dá nějak „ošulit“.


Boty jsou základ

Dobré boty jsou základ a musejí být především pohodlné! V tlačících botách si běžkování nelze užít. Pro turisty je dobré zaměřit se také na zateplení bot. Závodní boty nejsou stavěné na celodenní túry a bude v nich pravděpodobně zima i v silné ponožce. Výrobci zřejmě počítají se zahříváním intenzivním pohybem těla. Zahříváte-li své tělo raději grogem či svařákem, zvažte spíše teplejší boty v turistické kategorii a budete mnohem spokojenější.
Podle stylu jízdy zvolte boty (tj. klasické nebo bruslící), váhavým střelcům lze s klidem doporučit boty „kombi“. V začátcích velký rozdíl nepoznáte.

Pro ženy doporučuji upřednostnit výše uvedené parametry před dechberoucí barevnou kombinací. Muži se jim na boty rozhodně dívat nebudou, za ženy se ovšem mluvit neodvažuji. :-)

Víte, jaké vybrat boty na běžky?


Vázání

Existují 3 typy vázání: SNS (pomalu ustupující norma vázání/podešve od Salomonu), NNN a Prolink, do kterého také pasují boty s NNN podešví (stejně jako u NNN vázání). Protože už máte boty, nyní máte jedinou možnost. Chybu neuděláte ani s jedním výrobcem.

Další informace o různých typech vázání...


Lyže

Obrovský výběr v dnešní době považuji spíše za negativní. Protože obvykle nemáte šanci si lyže vyzkoušet v praxi, zvolte si kategorii (turistické, sportovní, závodní) dle vašich ambic za přijatelnou cenu. Svými jízdními vlastnostmi jsou i lyže ve sportovní kategorii srovnatelné s top modely a začátečník rozdíl nepozná. Při špatné údržbě mohou být levnější lyže snadno rychlejší.

Kombi lyže v tomto případě nemusejí být ty pravé, ale do začátku se dá naučit i na nich. Především klasici ale budou s kombi lyžemi v nevýhodě.

Výběr správných lyží je dnes věda, ale půjčovna je jistě zvážení hodná alternativa.

Jaký zvolit typ běžeckých lyží?


(Foto: Markus Berger, Fischer)


Hůlky

Dámy prominou, ale jak bylo zmíněno výše, délka je základ. Dokud máte hole jen na opírání (drtivá většina začátečníků), je karbon zbytečný. Šikovní sportovci a účastníci kurzů si však techniku mohou osvojit velmi rychle, a tam je dobré zauvažovat o holích karbonových v rozumné kvalitě (typicky 3 000 Kč a více), jelikož levnější se při špatně provedeném záběru mohou zlomit či ohnout.

Správnou délku doporučí buď v obchodě nebo ji najdete v tabulce výrobce. Především je ale odlišná pro každý styl! Se špatnou délkou holí je nemožné se naučit správnou techniku, a proto v této oblasti jsou kombi lyžaři ve velké nevýhodě.


Jak vybrat správnou délku holí?

Jak vybrat správné hole?


Oblečení

Znáte pocit, kdy jdete chvíli do kopce a náhle cítíte výrazné teplo? Uvědomte si, že při jízdě na běžkách vám bude často teplo větší. Na běžky proto patří lehké a prodyšné oblečení. Stačí se podívat na závodníky, kdy i při teplotách hluboko pod nulou mají na sobě upnuté a relativně slabé kombinézy. Oblečení na sjezdovky opravdu nechte doma. Dá se použít oblečení na kolo/fotbal/běhání.

Mějte vždy na paměti, že je lepší mít o vrstvu více, než naopak.

Více o oblečení na běžky...


(Foto: Markus Berger, Fischer)


Závěr

Máte-li vybrán jediný styl, je situace mnohem jednodušší. Do začátku je rozhodně lepší začínat klasikou, jelikož je bližší běhu bez lyží. Na druhou stranu bez umění namazat to nemusí být příjemný prožitek. V případě obou stylů řešíte konflikt především u délky holí a zde je každá rada drahá (a značně individuální).