Hlavní test před startem SP v podobě tří závodů FIS hostilo už tradičně finské Muonio a startovní pole bylo opravdu nabité. Do pátečního klasického sprintu nastoupilo 255 mužů včetně mistra světa do třiadvaceti let ve stejné disciplíně Aleše Razýma. Ten hned v úvodním závodě sezóny ukázal, že je ve formě a sedmým časem pohodlně postoupil z kvalifikace. Finálovými rozjížďkami se bez větších komplikací prokousal až do nejlepší šestky a nakonec obsadil skvělou čtvrtou příčku. „Asi by to vyšlo na třetí flek, ale předvedl jsem předjížděcí manévr á la Lahti a bylo hotovo,“ vzpomněl Razým březnový závod světového poháru, ve kterém doplatil na kolizi se soupeřem a byl diskvalifikován. A co bylo jeho největší motivací? „Dušan mi před závodem řekl, že jestli se nedostanu do finále, ať se ani nevracím. Tak jsem to musel splnit,“ směje se Razým. Sprint v Muoniu vyhrál Kazach Poltoranin.

A ani ženský sprint nezůstal bez české stopy. Jako dvanáctá postoupila z kvalifikace Karolína Grohová a po vyřazení ve čtvrtfinále obsadila konečné šestnácté místo. Prvenství vybojovala Polka Kowalczyková.

Víkend už patřil distančním závodům a sobota opět českým borcům. Na klasické desítce doběhl Lukáš Bauer druhý, necelých sedm vteřin za znovuvítězným Poltoraninem.* „Se svým výkonem jsem určitě spokojený. Byl to můj první sezónní start, který jsem bral hodně tréninkově, přeci jen, do začátku Světového poháru zbývá netradičně čtrnáct dnů a to je dlouhá doba, ve které se dá ještě leccos dohnat. Po tom, co jsem se tu šest dnů tak nějak potácel, hodnotím druhou příčku kladně, ale neberu to jako nějaké dogma. Mohlo to být prostě horší, ale i lepší. Na svěťáku za dva týdny si z mého druhého místa v Muoniu nikdo na zadek nesedne. Tím to nechci nějak podhodnocovat, ale ani bych to nepřeceňoval. Důležitější pro mě bude takový soukromý test, na kterém se snad dohodneme s ostatními týmy. Týden před startem svěťáku už bych chtěl najet na ten pravý závodní režim se vším všudy,“* prozrazuje plány na další dny česká jednička a pochvaluje si držící zdraví.* „Cítím se naprosto skvěle, do závodu jsem naskočil z plného tréninku a bylo to bez problémů. Jen jsem si trochu spálil průdušky, ale ty mají teď čtrnáct dnů na to se z toho dostat.“*

Na klasické desítce se znovu dobře zapsal i Aleš Razým, kterému na bronzového Němce Dotzlera chyběly pouhé dvě desetiny a vydařený závod mu vynesl další čtvrtou příčku. „S tím jsem rozhodně spokojený, v Muoniu jsem ještě nikdy takhle rychle nejezdil. Po pátečním sprintu jsem byl pořádně utahaný a docela mě překvapilo, že když jsem myslel, že už nemůžu, stačilo málo a zase to šlo. Teď je otázka, jestli se to natáhne do celé sezóny, ale mohlo by.“ S udržením výkonnosti by baviči českého týmu mohla pomoci netradiční náplň volného času. „Vrhli jsme se tu na pečení. Ondra nejdřív připravil brownies a muffiny a pak jsme to vzali přes nějaké sušenky až po juchánky, to byla taková sranda plněná krémem z bonbónů marshmallow,“ vypočítává Razým. Snad se naši lyžaři v zimě unesou.

Sobotní ženskou pětku vyhrála opět Polka Kowalczyková. Nejlepší z Češek, Eva Vrabcová-Nývltová, dojela dvacátá a v neděli se postarala o další český úspěch, když na volné desítce brala bronz. Vítězkou se stala Ruska Khazovová. Petra Nováková dojela 33., Karolína Grohová 67.

Mužskou volnou patnáctku tentokrát vynechali Lukáš Bauer i Aleš Razým, české barvy nejlépe hájil dvanáctý Jiří Magál, který na vítězného Rusa Sedova ztratil 34 vteřin. Do třicítky se vešli i 20. Martin Koukal a 24. Ondra Horyna.

Světový pohár odstartuje 29. listopadu minitour ve finském Kuusamu.