Pokud patříte mezi příznivce běžeckého lyžování, dáte nám jistě za pravdu, že najít zařízení, které by jednoduchým způsobem bylo schopné změřit rychlost a zdolanou vzdálenost, není snadné. Chytré mobilní telefony jsou schopné s pomocí dodatečných aplikací podobné funkce nabídnout, ale jejich obsluha a výdrž při nízkých teplotách jsou velmi problematické. I z těchto důvodů se u běžců na lyžích těší vysoké oblibě GPS hodinky. Nejen, že jsou dnes schopny nabídnout vysokou životnost na jedno nabití akumulátoru a umístění na zápěstí ruky je praktické, měřená data jsou navíc při běhu neustále k dispozici.

Většinu sportovců uspokojí svými vlastnostmi i jednodušší GPS hodinky s cenou mezi třemi až čtyřmi tisíci korunami. Mezi tyto modely patří Garmin Forerunner 10 nebo Garmin Forerunner 110. V obou případech se jedná o jednoduchý sporttester, jehož obsluhu zvládnete i bez studování návodu. Oba Forerunnery fungují jako běžné hodinky. Teprve po aktivaci GPS a stopek začnou zobrazovat číselné údaje vztahující se k pohybu. Čas, tempo, rychlost, vzdálenost a u některých modelů i srdeční tep, to jsou základní informace, které na displeji najdete. Hodinky umí automaticky upozornit a zobrazit statistiku po každém dokončeném kilometru, stejně jako všechna měřená data uložit v paměti pro pozdější vyhodnocení. Podobně, jako dražší GPS hodinky, i tyto mají všestranné využití a v létě se dají využít pro běh, jízdu na kole nebo při turistice.
Základní modely sportovních GPS hodinek Garmin.

Pokud patříte mezi sportovní nadšence, kteří jsou dychtiví po podrobné analýze dosažených výsledků, bude pro vás lepší sáhnout po dokonalejších a dražších modelech. Hodinky s označením Forerunner 220, Forerunner 620 nebo dokonce Forerunner 910 XT, jsou pro vás to pravé. Umí na displeji zobrazit až 45 hodnot týkajících se tréninku, mají vibrační alarm a navíc nabízí funkci Virtual Training Partner, s pomocí které se můžete pustit do závodu proti virtuálnímu závodníkovi na displeji hodinek. Výhodou dokonalejších sporttesterů je možnost podrobného nastavení dat, které se zobrazují na displeji. Můžete volit méně hodnot zobrazených většími ciframi, nebo více hodnot zobrazených menším fontem. Pokud chcete, aby hodinky byly extrémně jednoduché, můžete aktivovat pouze jedinou číselnou stránku, pokud chcete sledovat více hodnot, než se vejde na jediný displej, stačí aktivovat stránku navíc. Dokonalejší sporttestery umí často automaticky počítat kola v případě, že jedete trénink nebo závod na okruhu, který se stále opakuje, stejně jako automaticky upozornit a vyhodnotit dílčí úsek trasy (například každý dokončený kilometr).


Profi modely sportovních GPS hodinek Garmin.

Všechny GPS hodinky značky Garmin při lyžování data nejen měří a zobrazují, ale také ukládají do paměti. Po návratu domů je záznam možné přenést do počítače, vložit do tréninkového deníku a vyhodnotit nad podrobnou digitální mapou. Garmin dává pro tyto účely k dispozici webový tréninkový deník s názvem Garmin Connect. Garmin Connect umí schraňovat všechny tréninkové záznamy na jednom místě. Je možné popsat a roztřídit jednotlivé aktivity podle účelu a typu sportu. Při pohledu do měsíčního kalendáře poskytuje deník jednoduchý přehled o dnech, ve kterých jste absolvovali nějakou pohybovou aktivitu. Prokliknutím aktivity získáte podrobnou statistiku, stejně, jako zobrazení absolvované trasy nad digitální mapou. Odkaz na aktivitu je možné jednoduše poslat i svým známým, nebo jedním kliknutím vložit do profilu na Facebook.


Ukázka znázornění aktivity nad mapou v Garmin Connect

Ukázkou běžeckého lyžování je níže uvedený odkaz na záznam absolvovaného Vassova běhu. Všimněte si celkové délky záznamu, profilu nadmořské výšky a srdečního tepu. Používání deníku Garmin Connect je pro uživatele výrobků Garmin zcela zdarma.

www.garmin.cz