Design

Téměř vše zůstává při starém, změnilo se jen barevné schéma, přibyla červená a změnil se plast madla z černé na bílou. Zachován byl trojúhelníkový průřez.

Košíčky

Swix zůstal u systému TBS (Triac Basket System), který použil již u verze 1.0. Tento systém zároveň letos prosákl i do nižších pater a můžeme ho najít na i holích Star, Team a Carbon.Na obrázku vidíme, jak systém TBS funguje – stažení košíčku brání osazení (vyznačené červeně), otočení brání výřez na konci hole.

Výměna hrotů je opravdu otázkou minuty. Co je podstatné systém brání pootočení hrotu vůči držadlu a není tedy potřeba nastavovat polohu hrotu vůči držadlu, což může pomoci především u hrotů pro asfalt, kde chybí výraznější asymetrie usnadňující nastavení.

Madla a poutka

Madla zůstala beze změny, poutka mají jiný vrchní díl (dle výrobce odolnější) a jsou tužší. Poutka se nabízejí ve 4 velikostech.

Hmotnost

Dle výrobce by měla být hůl o 5 % lehčí než předchozí verze. Kompletní Triac 1.0 v délce 157,5 cm vážil 312 g, nová verze má hmotnost 310 g, což je rozdíl 2 g. Pokud oněch 5 % přepočítáme na hmotnost tubusů, tak se k hodnotě dvou gramů přiblížíme jen za předpokladu, že nová poutka mají vyšší hmotnost než předchozí. Stará poutka jsme k dispozici neměli, takže tato otázka zůstává nezodpovězena.

Porovnání hmotnosti hlavních konkurentů. Po převážení bez poutek se dostáváme u obou holí na stejnou hodnotu hmotnosti. Rozdíl je tedy dán těžšími poutky Swixu. Je potřeba poznamenat, že druhý pár OW, který jsme měli k dispozici vážil 310g což odpovídá hmotnosti Swixu (hodnota ve srovnávací tabulce je průměrem).

Tuhost

Tuhost měla dle Swixu narůst u nového modelu o 18 %. Po otestování můžeme konstatovat, že hůl je skutečně tužší než než předchozí verze a dle našeho testu i než OW Premio. Je ale potřeba říct, že při jízdě byl rozdíl od OW již nepostřehnutelný.

Vyvážení

Aby se hůlka co nejryhleji vrátila do ruky a abychom co nejsnáze zabodli hrot tam kam chceme při co nejnižším výdeji energie, je potřeba, aby měla hůlka co nejmenší moment setrvačnosti vzhledem k ose otáčení, kterou je v našem případě bod uchycení poutka k madlu. Budeme-li v tomto ohledu srovnávat Triac 2.0 a OW, pak na tom bude lépe Triac u něhož je těžiště o 10 cm blíže k hornímu konci hůlky, než je tomu v případě OW. Pocity při jízdě tuto hypotézu potvrzují a ač je Swix o víc jak 10 gramů těžší, tak pocitově byl při jízdě lehčí.

Cena a závěr

Swix Triac bezpochyby patří k tomu nejdražšímu co si lze dopřát. Zpracování je bezchybné, tubusy jsou vyrobeny v Norsku. Tomu odpovídá i cena, která je dovozcem stanovena na cca 9000 Kč. Dá se předpokládat, že obchodníci půjdou o 10-15 % níž, což je ale stále výrazně více, než konkurenční modely. Velmi drahé jsou i náhradní díly – poutka, madla, hroty. Pokud nejste sponzorování Swixem a chystáte se závodit na laufech, pak zvažte, zda OW Premio, hůlka téměř srovnatelných kvalit, která se dá dnes pořídit kolem 5000 Kč, nebude lepší investicí. Pokud si chcete dopřát ten nejlepší materiál v oblasti běžeckých holí nebo cenu neřešíte, pak je Swix Triac 2.0 jedinou správnou hůlkou pro Vás. Dá se očekávat, že vzhledem k exkluzivitě nebudou hůlky běžně k dostání. Aktuálně jsou na internetu v nabídce 2 obchodů (LBS Sport a Ski and Bike Centrum).