Nepřekonatelní Rusové

Kvarteto ve složení Japarov, Bessmertnykh, Legkov a Vylegzhanin nemělo v mrazu a vydatné vánici konkurenci. O ruské vítězství se zasloužil hlavně dravý Legkov, který v závěru třetího úseku dovezl vedoucí trojici na předávku s více než půlminutovým náskokem. Finišující Vylegzhanin tak mohl pošetřit síly do závěru závodu, ve kterém mu pak nemohl sekundovat ani legendární Peter Northug. Ten svoji štafetu dovezl na třetím místě. Také druhou a čtvrtou příčku obsadili Norové, a tak sedmé místo českého výběru není s výhledem na olympiádu rozhodně žádným propadákem.

„Před závodem bych to bral všemi deseti. Sedmé místo celkově a páté v národech protože vzhledem k tomu, že na olympiádě startuje za zemi pouze jeden tým a můžeme si tak pomyslně odečíst dvě norské štafety je velmi kvalitní,“ chválil reprezentační trenér Miroslav Petrásek, který zariskoval a před závodem se složením českého kvarteta zamíchal.

Štafetu netradičně rozjížděl Aleš Razým, na druhém úseku jel Lukáš Bauer, třetí patřil Jiřímu Magálovi a finišoval Martin Jakš. A riskantní krok se vyplatil.

"Aleš ten první úsek zvládl, malinko mu poodjeli, ale nebylo to nic, co by Lukáš nemohl dojet. Ten to svoje odjel výborně, udržel kontakt se špičkou a předával Jirkovi v hlavní skupině. V tom třetím úseku se to trochu roztrhalo a Jirka tak přijel ve skupince o páté místo a Martin podle mě odjel velice slušný výkon. Bohužel Švéd a Francouz, se kterými z předávky vyrážel, podali vynikající výkon a neudržel se jich. Tohle složení se rozhodně osvědčilo. Jirka momentálně není v klasice tak jistý a Aleš ten první úsek zvládl, takže myslím, že tahle varianta nese ovoce. Když to řeknu úplně na rovinu, tak o členech olympijské štafety mám díky loňsku a tomuhle závodu jasno,“ řekl Petrásek.

Také klasik Jiří Magál změnu uvítal. „Po dlouhé době jsem se vrátil na skatový úsek. V bruslení se mi letos docela daří, v klasice se naopak trochu trápím. Štafeta byla tedy podle mě postavená nejlíp, jak mohla. Po těch včerejších výkonech, kdy se nám tady závod vůbec nevydařil, myslím, že můžeme být spokojení. Navíc když vezmu, že před námi jeli tři týmy Norů. Sedmé místo určitě není špatným výsledkem.“

Pekelné počasí

Výkon českého týmu navíc pozvedává fakt, že sedmou příčku urval v pekelném počasí. Teploměry hlásily -10ºC a trať neúnavně zasypával další a další sníh. „Jednoduché to v tom počasí určitě nebylo. V mrazu to navíc jede pomaleji, takže úseky jsou potom delší a náročnější. O to víc si cením výkonů, které kluci tady na těch těžkých tratích podali,“ smekl pomyslný klobouk kouč Petrásek.

Štafetu žen ovládly Norky

Ženský závod na 4x5km ovládla norská čtveřice Heidi Wengová, Therese Johaugová, Kristin Steiraová a Marit Bjoergenová. Druhé dojely Finky, třetí Američanky. České kvarteto ve složení Karolína Grohová, Eva Vrabcová-Nývltová, Petra Nováková a Sandra Schützová dojelo 18. se ztrátou téměř pěti a půl minuty.

Zdroj: www.czech-ski.com